Specjalność na kierunku Wzornictwo

Communication Design

Zobacz także Product Design

Podstawowym materiałem komunikacji jest informacja

Celem projektanta komunikacji jest świadome i odpowiedzialne budowanie skutecznego przekazu. Musisz rozumieć, do kogo mówisz, a także mieć pewność, co chcesz powiedzieć. To, co zrobisz, wpłynie na czyjeś wybory, decyzje i doświadczenia.

Zachmurzenie | Projektantka: Aleksandra Stachowicz
Informacje o kierunku wzornictwo

stopień


Studia
I stopnia

czas trwania


4 lata
(8 semestrów)

rodzaj


Studia stacjonarne i niestacjonarne

język


Studia w języku polskim

czesne 2025/2026


2 230 zł za miesiąc
(10 rat)

Start rekrutacji 16 kwietnia 2025 r. o godzinie 12.00

Dowiesz się, jak budować wiarygodny przekaz i skuteczne sposoby interakcji

Studia na specjalności Communication Design przygotują cię do pracy z obrazem statycznym i przestrzennym, ruchomym i wirtualnym. Będziesz projektować przy użyciu tradycyjnych narzędzi i najnowszych technologii cyfrowych. Będziesz rysować, fotografować i filmować, a potem przetwarzać te obrazy na wiele sposobów. Będziesz wymyślać multimedialne opowieści i złożone systemy, a także projektować proste narzędzia, które ułatwią komuś życie. W pracy projektowej połączysz papier, digital, wydarzenie, film i działanie w przestrzeni publicznej. Zrealizujesz kompleksowe projekty czerpiące z wiedzy o człowieku, społeczeństwie i kulturze.

Studia niestacjonarnie odbywają się wyłącznie w ramach specjalności Communication Design.

Indywidualnie i zespołowo

Praca z obrazem

Nauczysz się rysunku ilustracyjnego. Zrealizujesz indywidualne i zespołowe prace z zakresu projektowania identyfikacji wizualnej, opracowywania publikacji, tworzenia grafiki przestrzennej oraz interakcji. Ich rezultatem będzie nie tylko prototyp, lecz także szczegółowa dokumentacja całego procesu.

Projektowanie

Podstawy UX i UI

Poznasz podstawy projektowania doświadczeń użytkowników i tworzenia przyjaznych interfejsów. Dowiesz się, jak przygotowywać dokumentację fotograficzną oraz filmową swoich projektów.

Fot. Nikodem Szymański

Warsztat pracy

Narzędzia projektowe

Nauczysz się tworzenia animacji i poznasz specjalistyczne narzędzia związane z projektowaniem w środowisku AR&VR. Będziesz doskonalić umiejętność korzystania z tych narzędzi, które najbardziej ci odpowiadają, i z którymi wiążesz swoją przyszłość zawodową.

Warsztaty mistrzowskie

Spotkania z projektantami

Weźmiesz udział w warsztatach mistrzowskich, na których będziesz pracować pod kierunkiem uznanych projektantów współpracujących ze School of Form.

Podczas warsztatów poznasz nowe narzędzia i strategie projektowe, a przede wszystkim wybitne osoby z obszaru projektowania i dziedzin pokrewnych, takich jak: nauka, sztuka i biznes.

Praktyki zawodowe

Współpraca z firmami

Zrealizujesz ponad 800 godzin praktyk zawodowych. To doskonała okazja do wykorzystania umiejętności praktycznych w realnym środowisku pracy.

Praktyki odbywają się w ramach współpracy z partnerami uczelni, jednak równie dobrze możesz zorganizować je na własną rękę.

Czym zajmują się studenci Communication Design?

Wybór scieżki

Dostosowujesz program do swoich potrzeb

Na początku trzeciego roku wybierzesz ścieżkę narzędziową. To znaczy, że spośród poznanych na drugim roku narzędzi będziesz doskonalić te, które najbardziej ci odpowiadają albo z którymi wiążesz swoją przyszłość.

Ścieżka ilustracyjna

W ramach ścieżki ilustracyjnej udoskonalisz swoje umiejętności w zakresie stosowania narzędzi i technik ilustracyjnych. Rysunek odręczny, ilustracja, sitodruk, fotografia, film, animacja będą twoim podstawowym tworzywem.

Co potem?
  • ilustrator
  • graficzka
  • projektant animacji
  • fotografka
  • fotoedytor
  • motion dizajnerka

Ścieżka projektowa

Na ścieżce projektowej skupisz się przede wszystkim na narzędziach potrzebnych do projektowania złożonych systemów wizualnych, łączących elementy typograficzne z ilustracyjnymi.

Co potem?
  • projektantka aplikacji mobilnych
  • projektant identyfikacji wizualnych
  • projektantka interfejsów
  • projektant w zespole UX

Nasza kadra

Praktycy i teoretyczki, projektantki i badacze

W School of Form uczą cenieni projektanci–praktycy, których wiedzę i doświadczenie weryfikują potrzeby zmieniającego się rynku, doświadczeni pedagodzy, którzy współtworzyli nasze programy nauczania, oraz badacze i teoretycy, którzy w swojej praktyce naukowej zajmują się społecznym, kulturowym i środowiskowym oddziaływaniem projektowania.

Paweł Starzec

Prodziekan ds. studenckich na Wydziale Projektowania w Warszawie, koordynator specjalności Communication Design

Projektowanie komunikacji to próba okiełznania i ubrania w ramy procesu, który zachodzi dookoła nas i między nami bez przerwy – i budowania go w sposób świadomy i skuteczny.

Pracownicy

Łukasz Jędraszczak

Asystent warsztatu maszyn numerycznych, absolwent architektury i urbanistyki na Politechnice Warszawskiej

Biogram

Stanisław Macleod

Asystent warsztatów stolarskiego i ślusarskiego, projektant mebli i produktu, absolwent Glasgow School of Art

Biogram

Estera Mrówka

Asystentka pracowni sitodruku i rysunku, w swojej działalności artystycznej eksploruje możliwości wykorzystania rysunku w ilustracji, grafice warsztatowej, ceramice czy rzeźbie

Biogram

Szymon Pasierb

Kierownik warsztatów stolarskiego i ślusarskiego, projektant mebli i produktu, absolwent London Metropolitan University

Biogram

Pracownie i warsztaty

Skorzystasz z profesjonalnych pracowni z prawdziwego zdarzenia

Studenci i studentki mają do dyspozycji specjalistyczne pracownie i warsztaty, wyposażone w najnowszy sprzęt. Pod opieką rzemieślników, projektantów i artystów realizują tu swoje projekty przewidziane programem studiów oraz te wykraczające poza program kształcenia.

Oprogramowanie

Skorzystasz z profesjonalnego oprogramowania Adobe przez cały okres studiów

Nasza uczelnia – jako pierwsza i jedyna w Polsce – przystąpiła do programu Adobe Creative Campus. Co to oznacza dla ciebie?

  • Otrzymasz dostęp do pełnego pakietu Adobe Creative Cloud obejmującego takie profesjonalne programy, jak: Acrobat, Photoshop, Premiere Pro, Illustrator, Lightroom, InDesign, Animate.
  • Będziesz z nich korzystać nie tylko w uczelnianych pracowniach, lecz także na wszystkich swoich urządzeniach.
  • Będziesz mieć także dostęp do rozszerzonej wersji pakietu Adobe Express for Higher Education, która umożliwi ci korzystanie z funkcjonalności GenAI oraz bogatej biblioteki template’ów i obrazów.
  • Otrzymasz szansę dołączenia do programu ambasadorów Adobe, dzięki któremu weźmiesz udział w wyjątkowych zajęciach i projektach oraz wzbogacisz swoje CV.

Ekran laptopa, na którym wyświetlone są ikony wszystkich programów Adobe Creative Cloud

Umów się na konsultację

Chętnie odpowiemy na Twoje pytania dotyczące rekrutacji na studia, programu kształcenia, opłat i stypendiów.
Zapraszamy na indywidualną rozmowę z naszym specjalistą.
Wybierz dogodny termin spotkania

Możesz też skontaktować się z nami telefonicznie lub mailowo:
tel. +48 22 103 26 30
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Zostańmy w kontakcie

Nie wiesz jeszcze, jakie studia wybrać, ale chcesz wiedzieć więcej na temat wzornictwa w School of Form? Wypełnij formularz, aby być na bieżąco.

Umów spotkanie online