Kierunek Studia I stopnia

Wzornictwo

Kształcimy projektantów przyszłości

Przyszłość projektowania to współpraca. Między projektantami i badaczami, naukowcami, humanistami, rzemieślnikami. To styk rękodzieła, technologii i nauki.

Prace studentów wzornictwa wykonane z drewna, ustawione na metalowych stojakach
Wystawa prac studentów wzornictwa | Fot. School of Form
Informacje o kierunku wzornictwo

stopień


Studia
I stopnia

czas trwania


4 lata
(8 semestrów)

rodzaj


Studia stacjonarne i niestacjonarne

język


Studia w języku polskim

czesne 2025/2026


2 230 zł za miesiąc
(10 rat)

Start rekrutacji 16 kwietnia 2025 r. o godzinie 12.00

rok studiów

Eksperymentujesz, odkrywasz, doświadczasz

Na pierwszym roku realizujesz ten sam program zajęć co wszyscy, niezależnie od tego, którą specjalność wybierzesz później. Poznajesz podstawy procesu projektowego i zagadnienia projektowania 2D i 3D. Dowiadujesz się, jak korzystać ze specjalistycznych narzędzi i programów wspomagających pracę projektanta. W profesjonalnie wyposażonych pracowniach i warsztatach uczysz się podstawowych technik rzemiosła oraz obsługi maszyn i urządzeń.

Może odkryjesz drzemiące w tobie nowe talenty i zainteresowania albo utwierdzisz się w wyborze specjalności, o której myślisz od dawna…

rok studiów

Wybierasz jedną 
z dwóch specjalności

Masz już podstawową wiedzę i znasz wiele przydatnych narzędzi, dlatego na drugim roku zaczynasz studia na jednej z dwóch specjalności: Communication Design lub Product Design. Część zajęć w dalszym ciągu realizujesz razem ze wszystkimi studentami.

Studia niestacjonarnie odbywają się wyłącznie w ramach specjalności Communication Design.

rok studiów

Wybierasz ścieżkę narzędziową

Na trzecim roku wybierasz ścieżkę narzędziową, po to by doskonalić i rozwijać te umiejętności, na których najbardziej ci zależy, i z którymi wiążesz swoją przyszłość zawodową.

Communication Design
Ścieżka projektowa

Na ścieżce projektowej skupiasz się przede wszystkim na narzędziach potrzebnych do projektowania złożonych systemów wizualnych, łączących elementy typograficzne z ilustracyjnymi.

Ścieżka ilustracyjna

W ramach ścieżki ilustracyjnej doskonalisz swoje umiejętności w zakresie stosowania narzędzi i technik ilustracyjnych. Twoim podstawowym tworzywem są rysunek odręczny, ilustracja, sitodruk, fotografia, film i animacja.

Product Design
Ścieżka analogowa

Na ścieżce analogowej rozwijasz umiejętności budowania konstrukcji i struktur. Pogłębiasz i doskonalisz warsztat pracy z tradycyjnymi materiałami przy użyciu technik rzemieślniczych.

Ścieżka cyfrowa

W ramach ścieżki cyfrowej pogłębiasz znajomość narzędzi robotycznych i projektowania parametrycznego. Poznajesz specjalistyczne programy do projektowania cyfrowego.

rok studiów

Przygotowujesz projekt dyplomowy

Ostatni rok studiów to przede wszystkim realizacja pracy dyplomowej, która składa się z części opisowej i projektowej. Pracujesz pod opieką dwóch promotorów.

Bierzesz udział w międzyspecjalnościowych projektach realizowanych we współpracy z partnerami z otoczenia społeczno-biznesowego uczelni, a także w zajęciach, które przygotują cię do wejścia na rynek pracy.

Nasza kadra

Praktycy i teoretyczki, projektantki i badacze

W School of Form uczą cenieni projektanci–praktycy, których wiedzę i doświadczenie weryfikują potrzeby zmieniającego się rynku, doświadczeni pedagodzy, którzy tworzyli program nauczania, oraz badacze i teoretycy, którzy w swojej praktyce naukowej zajmują się społecznym, kulturowym i środowiskowym oddziaływaniem projektowania. Oprócz stałej kadry dydaktycznej regularnie odwiedzają nas zaproszeni goście.

Agnieszka Jacobson-Cielecka

Dyrektorka programowa School of Form, dziekan Wydziału Projektowania w Warszawie Uniwersytetu SWPS

School of Form to przygoda. Nie tylko dla studentów, lecz także dla nas, wykładowców. Jesteśmy w ciągłym procesie rozwoju. Uczymy się – od siebie, od studentów i od rynku.

Pracownicy

Łukasz Jędraszczak

Asystent warsztatu maszyn numerycznych, absolwent architektury i urbanistyki na Politechnice Warszawskiej

Stanisław Macleod

Asystent warsztatów stolarskiego i ślusarskiego, projektant mebli i produktu, absolwent Glasgow School of Art

Estera Mrówka

Asystentka pracowni sitodruku i rysunku, w swojej działalności artystycznej eksploruje możliwości wykorzystania rysunku w ilustracji, grafice warsztatowej, ceramice czy rzeźbie

Szymon Pasierb

Kierownik warsztatów stolarskiego i ślusarskiego, projektant mebli i produktu, absolwent London Metropolitan University

Umów się na konsultację

Chętnie odpowiemy na Twoje pytania dotyczące rekrutacji na studia, programu kształcenia, opłat i stypendiów.
Zapraszamy na indywidualną rozmowę z naszym specjalistą.
Wybierz dogodny termin spotkania

Możesz też skontaktować się z nami telefonicznie lub mailowo:
tel. +48 22 103 26 30
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Zostańmy w kontakcie

Nie wiesz jeszcze, jakie studia wybrać, ale chcesz wiedzieć więcej na temat wzornictwa w School of Form? Wypełnij formularz, aby być na bieżąco.

Umów spotkanie online