Warsztat maszyn numerycznych

W pracowni wyposażonej w laser i drukarki 3D studenci i studentki uczą się projektowania i szybkiego prototypowania z wykorzystaniem metod numerycznych. Studenci i studentki sprawdzają tutaj swoje praktyczne umiejętności technologiczne, konstruktorskie i przygotowywania dokumentacji projektowej w oprogramowaniu do budowania trójwymiarowych modeli.To kompetencje, które przydają się bardzo we współpracy przemysłem.

Wnętrze warsztatu maszyn numerycznych - widok na duży stół i regał ze styropianem i piankami
Warsztat maszyn numerycznych, School of Form

Wyposażenie

Z czego można tu korzystać?

W pracowni znajduje się między innymi laser i drukarki 3D. Lasera można używać do cięcia oraz rastrowania papieru, tektury, gumy, materiałów drewnopochodnych, pleksi i innych. Drukarki 3D służą do szybkiego protypowania elementów takich jak ekstrudery, złączki i inne elementy, po to by znaleźć optymalne parametry.

Umiejętności

Czego można się tu nauczyć?

To przestrzeń do eksperymentów, testowania rozwiązań. Spotykają się tutaj studenci wszystkich specjalności – wyposażenie pracowni umożliwia im realizację pomysłów z pogranicza różnych dyscyplin. Na drukarce 3D można wydrukować zarówno guziki, naczynia, elementy konstrukcyjne makiety, jak i chwytaki do robota. Trzeba je najpierw przygotować jako trójwymiarowy model w programie Rhino. Podobnie z wyciętych laserem kształtek można budować modularne struktury składające się z wielu elementów.

Kierownicy

Sara Boś

Kierowniczka warsztatu KUKA i warsztatu maszyn numerycznych, projektantka, absolwentka School of Form i wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych

Biogram

Pracownicy

Łukasz Jędraszczak

Asystent warsztatu maszyn numerycznych, absolwent architektury i urbanistyki na Politechnice Warszawskiej