Warsztat stolarski

W naszej stolarni studenci uczą się tradycyjnych oraz nowoczesnych technik obróbki drewna. Poznają naturę drewna oraz najważniejsze zasady jego wykorzystania w produkcji obiektów codziennego użytku. Pod okiem doświadczonej kadry studenci przechodzą wszystkie etapy procesu projektowego: od roboczego prototypu po dopracowany w szczegółach produkt finalny.

Wnętrze warsztatu stolarskiego. Duży stół roboczy, w tle maszyny stacjonarne, frezarki, szlifierki, tokarki do drewna.
Warsztat stolarski, School of Form

Wyposażenie

Z czego można tu korzystać?

Stolarski park maszynowy daje ogromne możliwości pracy twórczej. Pracownia jest wyposażona w profesjonalne narzędzia i sprzęt do pracy z drewnem. Do dyspozycji studentów są takie maszyny stacjonarne, jak: frezarka numeryczna CNC, pilarki tarczowe, frezarki, tokarka do drewna, piła taśmowa, wiertarki pionowe i poziome oraz szlifierki; liczne elektronarzędzia, w tym: wyrzynarki, wkrętarki, szlifierki, strug elektryczny, frezarka górnowrzecionowa; kilkaset narzędzi ręcznych oraz magazyn materiałów.

Tu również panuje tu przyjazna, kreatywna atmosfera, a wykwalifikowana kadra, nie boi się wyzwań projektowych i służy fachową radą i pomocą. Ponadto naszych pracowniach istnieje możliwość odbywania praktyk.

Prototypownia to część stolarni, dająca studentom chwilę wytchnienia od intensywnej pracy w warsztatach. Jednak przede wszystkim to pomieszczenie eksperymentalne do samodzielnej pracy koncepcyjnej oraz zespołowych grupowej burzy mózgów dostępne także poza godzinami pracy warsztatów. Prototypownia wyposażona jest w dużą liczbę stołów, siedziska i tablice oraz ręczne narzędzia, a jej przestronność zapewnia dobre warunki do pracy nad projektami wielkoformatowymi.

Umiejętności

Czego można się tu nauczyć?

Cięcie, szlifowanie, wiercenie, gięcie przy użyciu próżni, gięcie drewna na ciepło, toczenie skrawanie za pomocą frezarek ręcznych oraz CNC, klejenie, struganie, toczenie – to tylko kilka z technik, które można poznać w stolarni.

Wyposażenie warsztatu sprawia, że studenci mogą wykonywać prototypy w wielu technologiach. Zaczynając od surowej deski, pozyskanej ze składu drewna, mogą następnie tworzyć sklejki i klejonki, które poddają ręcznej i maszynowej obróbce. Zdobywają także wiedzę o materiałach drewnopochodnych oraz sposobach ich kształtowania i łączenia. Tworzą swoje narzędzia i niestandardowe elementy, które pomagają im spełnić unikatowe założenia projektowe.

Po uzyskaniu zaliczenia ze szkolenia stanowiskowego, studenci mogą korzystać z większości narzędzi i maszyn dostępnych w warsztacie. Osoby, które chcą rozwijać się w kierunku obróbki drewna, mogą nauczyć się obsługi wszystkich maszyn podczas dodatkowych szkoleń indywidualnych.

Kierownicy

Szymon Pasierb

Kierownik warsztatów stolarskiego i ślusarskiego, projektant mebli i produktu, absolwent London Metropolitan University

Pracownicy

Maciej Leśniak

Asystent warsztatów stolarskiego i ślusarskiego, inżynier technolog drewna, projektant

Biogram

Stanisław Macleod

Asystent warsztatów stolarskiego i ślusarskiego, projektant mebli i produktu, absolwent Glasgow School of Art