Swawolnik: park zabaw dla dorosłych

• projektant: Dominika Kaczmarczyk
  • promotorzy: Joanna Jurga, Lan Bui-Wrzosińska
Graduation 9
Projekt: Swawolnik: park zabaw dla dorosłych | Projektantka: Dominika Kaczmarczyk | Fot. School of Form

Projekt dyplomowy

Swawolnik: park zabaw dla dorosłych

Projekt Swawolnik zaprasza dorosłych do zabawy w przestrzeni miejskiej. To park zabaw składający się z drewnianych urządzeń dostosowanych skalą do dorosłego człowieka. Każde urządzenie proponuje inny rodzaj zabawy - od ruchowej, przez kryjówki na drzewach po kreatywną zabawę z wodą. W ramach projektu powstało pięć koncepcji obiektów oraz modele trzech z nich - wysokiej na 15 metrów huśtawki, tuby, za pomocą której głosem możemy sterować wysokością wody w fontannie oraz dwuosobowej huśtawki obracającej się w dwóch osiach. Instalacja jest odpowiedzią na stan psychiczny osób dorosłych mieszkających w dużych miastach. Autorka zwraca uwagę na stres i napięcie pojawiające się w codziennym życiu. Do powodów zalicza duże tempo życia, skupienie na obowiązkach, pracy i efektach działań. Według badań nad dobrostanem człowieka, zabawa w życiu dorosłych jest równie ważna jak u dzieci. Park zabaw ma umożliwiać dorosłym poczucie swobody oraz frywolności płynących z zabawy i zachęcić do dalszej eksploracji oraz wprowadzania jej do swojego życia.

Dominika Kaczmarczyk

autorka projektu

Biogram

Specjalność: Communication Design
Rok ukończenia: 2023

Graduation Show 9

Ten artykuł jest częścią kolekcji „Graduation Show 9”.

dowiedz się więcej
Graduation Show 9 – wernisaż

Ten artykuł jest częścią kolekcji „Graduation Show 9 – wernisaż”.

dowiedz się więcej