Pracownia sitodruku i rysunku

Tutaj można opanować technikę drukowania w technice sitodrukowej zwanej też serigrafią i nauczyć się projektowania, które uwzględnia zalety i ograniczenia tej techniki. Dzięki projektom realizowanym w pracowni studenci poznają także podstawy pracy z kolorem i doskonalą znajomość kompozycji. Sitodruk jest stosowany zarówno do druku na papierze, drewnie jak i tkaninie, co daje szerokie możliwości wykorzystania tej techniki w projektach obu specjalności.

Widok na drewniane stoły w pracowni sitodruku
Pracownia sitodruku i rysunku, School of Form

Wyposażenie

Z czego można tu korzystać?

W ponad stumetrowej przestrzeni znajdują się wszystkie niezbędne materiały i urządzenia do przeprowadzenia całego procesu sitodruku. Studenci mają do dyspozycji kilka stanowisk umożliwiających druk do formatu B1. Na miejscu zaciągają sita emulsją światłoczułą, naświetlają matryce na naświetlarce, drukują grafiki, a na koniec spłukują sita w płukaczce. W pracowni jest również suszarka półkowa umożliwiająca suszenie bardzo wielu prac na niewielkiej powierzchni.


Umiejętności

Czego można się tu nauczyć?

To idealna przestrzeń do eksperymentowania, obcowania z farbą i drukiem. Miejsce,w którym projekty nabierają materialnej formy. Studenci opanowują cały proces sitodruku. Osiągają sprawność w samodzielnym przygotowaniu sita w zakresie: zaciągania emulsją, naświetlania, druku, odwarstwiania siatki. Odkrywają tajniki druku wielokolorowego. Samodzielnie mieszają farby, aby uzyskać optymalne zestawienie kolorystyczne. Do wyboru mają szeroką gamę pigmentów, z których można uzyskać nieograniczone gamy kolorystyczne, włącznie z kolorami fluorescencyjnymi.

Kierownicy

Marta Kwiatek

Kierowniczka pracowni sitodruku i rysunku, ilustratorka, artystka, projektantka książek dla dzieci, graficzka

Biogram

Pracownicy

Estera Mrówka

Asystentka pracowni sitodruku i rysunku, w swojej działalności artystycznej eksploruje możliwości wykorzystania rysunku w ilustracji, grafice warsztatowej, ceramice czy rzeźbie