Pracownia krawiecka

Nasza pracownia krawiecka to miejsce, gdzie projekty modowe nabierają rzeczywistych kształtów, czas liczony jest w centymetrach, a rytm dnia wyznaczają dźwięki maszyn do szycia. Tutaj studenci poznają tajniki rzemiosła krawieckiego – uczą się nowoczesnych i tradycyjnych technik szycia, tkania, haftu, tworzenia konstrukcji, myślenia przestrzennego, znajomości materiałów i sposobów ich barwienia. Z czasem „stebnowanie”, „fastryga”, „lamowanie”, „pętelkowanie” oraz inne pojęcia krawieckie przestają brzmieć zagadkowo, a spod rąk studentów wychodzą oryginalne ubrania i dodatki.

Wnętrze pracowni krawieckiej, widok na duży stół i manekiny, w tle maszyny do szycia.
Pracownia krawiecka, School of Form

Wyposażenie

Z czego można tu korzystać?

Pracownia krawiecka to jasna sala o powierzchni prawie 130 metrów kwadratowych, z profesjonalnym parkiem maszynowym. Znajdują się tu m.in. stebnówki, czyli przemysłowa wersja domowego Łucznika ze wszystkimi niezbędnymi udogodnieniami; maszyna do szycia ciężkiego, na której z łatwością można wykonać duże i składające się z kilku warstw projekty (np. pokrowce na meble), renderka i overlocki do szycia tkanin elastycznych, a także mereżka do ozdobnego wykańczania strojów, maszyna do szycia skóry i przemysłowy zik zak, profesjonalna klejarka i dwa parowe żelazka, stoły z wyciągiem pary.
Pracownia krawiecka to miejsce sprzyjające pracy twórczej, służące czasem jako kulisy dla szkolnych pokazów mody. Tutaj studenci poznają tajniki pracy projektanta mody, spotkają się z wykładowcami i prowadzą inspirujące dyskusje.

Umiejętności

Czego można się tu nauczyć?

Lista umiejętności, które studenci zdobywają w pracowni krawieckiej jest długa: to szycie haute couture, przyszywanie, wyszywanie, wszywanie, ozdabianie, fastrygowanie, stebnowanie, smockowanie i wiele innych technik krawieckich. Oprócz tego studenci zgłębiają tajniki konstrukcji, poznają różne materiały krawieckie oraz metody barwienia tkanin i przędzy. Eksperymentują w dziedzinie stylizacji oraz kreowania nowych wzorów i deseni.

Kierownicy

Dorota Bąkowska

Kierowniczka warsztatu krawieckiego, mistrzyni krawiectwa

Biogram