Pracownia ceramiczna

Pracownia ceramiczna jest znakomicie wyposażona i w pełni przygotowana do projektów realizowanych przede wszystkim w porcelanie – najszlachetniejszym materiale ceramicznym. Pracownia jest dostępna dla studentów wszystkich specjalności, a prowadzący zajęcia zapewniają wsparcie przy realizacji każdego projektu.

Wnętrze pracowni ceramicznej. Na metalowym regale leżą gliniane miski, wazony, figurki. Obok regału stoi piec do wypalania gliny.
Pracownia ceramiczna, School of Form

Wyposażenie

Z czego można tu korzystać?

Pracownia jest podzielona na kilka stref. W pierwszej przygotowujemy formy gipsowe, w drugiej odlewamy formy z porcelany i przygotowujemy do wypału, w trzeciej szkliwimy. W pracowni są też typowe dla studia ceramicznego elementy wyposażenia: toczki modelarskie, mieszalnik porcelany, stół odlewniczy, cztery piece, drukarka 3D do gliny, walcarka i wiele innych.
W pracowni znajdują się też typowe dla studia ceramicznego sprzęty i elementy wyposażenia, jak: koło garncarskie, wyciskarka, walcarka, komora do szkliwienia, mieszalnik do recyklingu gliny, mieszalnik porcelany, drukarka 3d, ekstruder, stół odlewniczy i wiele innych. Pracę ułatwiają również nietypowe narzędzia i urządzenia, w tym: pralka, maszyna do cięcia mięsa i kości, rękawice lateksowe, durszlaki, szpatułki, rózgi, noże, pipety. Pracownia ceramiczna to również skarbnica różnorodnych materiałów, barwników i odczynników chemicznych, co pozwala na eksperymenty z kolorem i fakturą przedmiotów.

Umiejętności

Czego można się tu nauczyć?

Podczas zajęć studenci tworzą unikatowe przedmioty według autorskich projektów. Poznają każdy etap procesu powstawania produktów porcelanowych. Uczą się między innymi technik modelarskich, formierskich, odlewania z masy lejnej czy też szkliwienia.

Kierownicy

Arkadiusz Szwed

Pełnomocnik dziekana ds. wystaw projektowych, kierownik studia ceramicznego, projektant, technolog ceramiczny

Biogram

Pracownicy

Adam Biegała

Asystent studia ceramicznego, absolwent School of Form

Biogram

Jagoda Harton

Asystentka studia ceramicznego, absolwentka School of Form

Biogram