Data publikacji: 13 czerwca 2024

Sukces studentek School of Form na NYCxDesign Awards 2024

Nagrody i wyróżnienia
Sara Boś
Megi Malinowska
Ewa Stecewicz
Liza Nalewajko

Z dumą informujemy, że Ewa Stecewicz i Liza Nalewajko, studentki kierunku Industrial Design na School of Form, wygrały prestiżowy konkurs NYCxDesign Awards! Nagrodę za projekt „Tawerna stołowa” laureatki odebrały osobiście 20 maja 2024 r. podczas ceremonii rozdania nagród w Nowym Jorku.

Ewa Stecewicz i Liza Nalewajko, zdj. archiwum projektantek.
Ewa Stecewicz i Liza Nalewajko, zdj. archiwum projektantek.

Od inspiracji do realizacji

Nagrodzony projekt pt. „Tawerna stołowa” to sześciopoziomowa patera z wyjmowanymi miseczkami. Dzięki minimalistycznej formie i funkcjonalności projekt ten ułatwia porcjowanie, zapewnia mobilność i oszczędza miejsce na stole.

Pomysł na projekt został zaczerpnięty z twórczości Julii Keilowej, przedwojennej projektantki i metaloplastyczki tworzącej w nurcie Art Deco. Głównym założeniem projektu była funkcjonalność. Pierwszym krokiem było znalezienie elipsoidy, która idealnie pasowałaby do dłoni. Po fazie szkiców i papierowych prototypów, autorki „Tawerny stołowej” stworzyły parametryczny kod, umożliwiający dostosowywanie kształtu obiektu. To pozwoliło na wybranie najbardziej optymalnej formy do metody wyrobu – tłoczenia w blasze za pomocą robotycznego ramienia KUKA.

W tamtym okresie naszym drugim domem stały się pracownie na School of Form – pracownia robotyczna oraz warsztat ślusarski, gdzie ręcznie obrabiałyśmy aluminium. Prace znacznie przyspieszyła frezarka CNC w warsztacie stolarskim, dzięki której udało nam się przenieść komputerowy model 3D naszego projektu na rzeczywisty obiekt z drewna”

Ewa Stecewicz i Liza Nalewajko, autorki zwycięskiego projektu

Patera została zaprezentowana pośród prac znanych projektantów na międzynarodowym konkursie NYCxDesign Awards 2024 i odniosła spektakularny sukces, wygrywając w swojej kategorii. Dzięki wsparciu finansowemu Uniwersytetu SWPS, studentki osobiście odebrały statuetkę na ceremonii rozdania nagród 20 maja 2024 r. w Nowym Jorku. Wydarzenie prowadziła Cindy Allen, redaktor naczelna magazynu „Interior Design”, który wspiera i promuje nagrodzone projekty.

„Gala rozdania nagród odbyła się w jednym z wieżowców na Manhattanie. Ogrom budynku nas onieśmielał, ale jednocześnie wzbudzał ekscytację. Wydarzeniu towarzyszyła podniosła atmosfera, a w powietrzu wyczuwało się napięcie związane z oczekiwaniem na wręczenie statuetek. Z zapartym tchem oglądałyśmy wyświetlane na ekranie projekty, aż wreszcie Cindy Allen ogłosiła kategorię studencką. Po ujrzeniu trzech wspaniałych projektów poczułyśmy zwątpienie. Nagle na ekranie pojawiła się „Tawerna stołowa” i nasze portrety. Czy to naprawdę my?! Spojrzałyśmy na siebie, roześmiane, i wbiegłyśmy na scenę po nasze wyczekane statuetki” – relacjonują studentki.

Międzynarodowy Sukces

NYCxDesign Awards to coroczny konkurs w ramach NYCxDesign, największego festiwalu designu w Nowym Jorku. Jest to jedno z kluczowych wydarzeń w kalendarzu światowego designu, przyciągające tysiące projektantów, architektów i miłośników wzornictwa z różnych kontynentów. Konkurs ma na celu uhonorowanie najlepszych projektów i osiągnięć w dziedzinie wzornictwa, od architektury po innowacyjne produkty. Wygrana zapewnia prestiż, możliwość nawiązania kontaktów z czołowymi projektantami oraz szeroką ekspozycję w mediach branżowych.


Więcej o konkursie


Prace konkursowe oceniane są przez renomowanych ekspertów z branży designu:

 • Cindy Allen: Redaktor naczelna magazynu „Interior Design”
 • Harry Allen: Założyciel firmy projektowej Harry Allen Design
 • Alexandra Barker: FAIA, LEED AP z biura Barker Architecture
 • Dr Carol Bentel: FAIA, FIIDA, ASID, przewodnicząca i partnerka „Interior Design”
 • James Corner: Założyciel firmy Field Operations
 • Alda Ly: Założycielka i dyrektorka ALA Studio
 • Gregg Pasquarelli: FAIA, założyciel i dyrektor SHoP Architects
 • Becca Roderick: Dyrektorka ds. projektowania wnętrz w Morris Adjmi Architects

  • Więcej o magazynie „Interior Design”


   „Wygrana w NYCxDesign Awards 2024 to nie tylko sukces „Tawerny stołowej”, ale także nas, polskich projektantek. Jesteśmy dumne, że nasza praca została doceniona na tak prestiżowej międzynarodowej scenie. Nasz sukces pokazuje, że determinacja, innowacyjność i pasja do designu mogą przynieść globalne uznanie. Cieszymy się, że mogłyśmy reprezentować kreatywność i nowoczesne podejście do wzornictwa, które spotkały się z tak entuzjastycznym odbiorem” – podsumowały laureatki konkursu.


   „Tawerna stołowa” jest częścią wystawy poświęconej twórczości Julii Keilowej, która gości w Muzeum Warszawy od 21 marca do 1 września 2024 r. Projekt nadzorowały Megi Malinowska i Sara Boś.

   Serdecznie gratulujemy zwyciężczyniom!

Autorki projektu

Autorki projektu

Ewa Stecewicz

Liza Nalewajko