Data publikacji: 14 marca 2024

Prace studenckie School of Form na wystawie Julii Keilowej w Muzeum Warszawy

Autor(ka) artykułu: Magdalena Szczuka

Eventy i wystawy
Sara Boś
Megi Malinowska
Bartosz Mucha
Julia Keilowa
Aleksandra Kędziorek

Już 21 marca 2024 r. w Muzeum Warszawy odbędzie się wystawa prac Julii Keilowej, wybitnej polskiej projektantki. Jej twórczość kojarzy się przede wszystkim z przedmiotami codziennego użytku w stylu art déco, które od zawsze odznaczały się niezwykłą, ponadczasową formą. Na wystawie będzie można obejrzeć także prace studentek i studentów School of Form, zainspirowanych jej twórczością.

Gdzie
Warszawa
Kiedy
21 marca 2024, 11:00
Budynki na Rynku Starego Miasta w Warszawie, ze zbliżeniem na Muzeum Warszawy

Ikona polskiego wzornictwa

Julia Keilowa była wybitną polską rzeźbiarką, projektantką sztuki użytkowej w stylu art déco w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Już od samego początku jej kariery prace artystki zdobywały uznanie i były nagradzane prestiżowymi wyróżnieniami. Współpracowała z wieloma firmami platerującymi, takimi jak Norblin, czy Bracia Henneberg i Fraget, które doceniły jej talent i umiejętność wprowadzania innowacyjnych koncepcji do przemysłu.

Jako projektantka, Julia Keilowa nie tylko tworzyła przedmioty o funkcjonalnym charakterze, ale także nadawała im wyjątkowy, rozpoznawalny styl. Jej prace, wyróżniały się indywidualnym, wyrazistym charakterem, który szybko zyskał popularność na salonach II Rzeczypospolitej. Wykorzystując platerowanie, czyli nakładanie na wyroby metalowe cienkich powłok srebra lub złota, Keilowa zawsze dbała o estetykę, funkcjonalność i trwałość swoich wyrobów.

O wystawie

Wystawa organizowana w Muzeum Warszawy jest jedną z największych prezentacji twórczości Julii Keilowej. Obejmuje ponad 80 projektów jej autorstwa, w tym ręcznie wykonane unikaty i prace rzeźbiarskie. Oprócz wyrobów Julii Keilowej, będzie można zobaczyć m.in. gwasze i tkaniny projektu Delaunay ze zbiorów Muzeum Sztuki Dekoracyjnej w Paryżu, porcelanę i szkło Jutty Siki z kolekcji Muzeum Sztuki Stosowanej w Wiedniu, metaloplastyka Christy Ehrlich z niderlandzkiego Muzeum Srebra w Schoonhoven oraz Sylvii Stave z kolekcji prywatnej.

Ostatnia część wystawy skupia się na współczesnej interpretacji postaci i twórczości Julii Keilowej przez artystów młodego pokolenia. Studentki i studenci School of Form Uniwersytetu SWPS oraz warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych pokażą ponad trzydzieści nowoczesnych rozwiązań projektowych, zainspirowanych jej niepowtarzalnym stylem.

Jak pracowali studenci?

Proces projektowy

Projekt związany z twórczością Julii Keilowej został powierzony dwóm grupom studentów z różnych specjalności School of Form. Zadanie projektowe rozpoczęło się wizytą w gabinecie sreber Muzeum Warszawy, w trakcie której studenci zostali zaznajomieni z formami i projektami Julii Keilowej oraz mieli sznasę zrozumieć proces twórczy i technologiczny kryjący się za tym dorobkiem.

Grupa studentów Industrial Design poszukiwała współczesnego kontekstu i interpetacji dla wzorów artystki. Ważna dla nich była wizualna spójność materiałowa i zrozumienie geometrycznych zasad tych projektów. Swoje pomysły studenci przełożyli na nowoczesną technologię ISF (Incremental Sheet Forming) umożliwiającą precyzyjne formowanie elementow z blachy aluminiowej o grubości 1.5mm przez ramie robotyczne KUKA. Po serii eksperymentów i prób otrzymali obiekty metalowe, które zostały poddane żmudnej obróbce wykończeniowej. Niektóre z projektów doczekały się również dodatkowych elementów z innych metariałów tj. czernione drewno czy elementy w druku 3D. Finalne produkty studentów Industrial Design to nostalgiczna interpretacja i hołd dla unikatowego stylu Julii Keilowej.

Studentki i studenci specjalności Domestic Design mieli za zadanie zaprojektować niewielkie przedmioty codziennego użytku, które występują dzisiaj w naszych współczesnych mieszkaniach. Próbowaliśmy sobie wyobrazić, jak do ich zaprojektowania podeszłaby Julia Keilowa, gdyby gdzieś na Pradze miała swoje studio projektowe. Wyniki tego swoistego seansu spirytystycznego są zaskakujące. W zestawie głównym materiałem jest ceramika, ale nie zabrakło też zimnego metalu i ciepłego drewna.

Szczegóły organizacyjne

Szczegóły organizacyjne

Gdzie?

  • Muzeum Warszawy, Rynek Starego Miasta 28/42, Warszawa.

Kiedy?

  • Od 21 marca do 1 września 2024 r.

Kuratorki wystawy

  • Agnieszka Dąbrowska, Monika Siwińska

Organizator

  • Muzeum Warszawy

Dowiedz się więcej o wystawie!