Data publikacji: 17 września 2024

Z Pragi Południe do Pragi czeskiej: School of Form na festiwalu Designblok

Autor(ka) artykułu: Magdalena Szczuka

Eventy i wystawy
Jagoda Harton
Julia Bujak
Jakub Bruss
Julia Fohs
Adrianna Olenderek
Zofia Ziółkowska
Aleksandra Świtalska
Designblok

Tegoroczna edycja festiwalu Designblok, największej wystawy designu i mody w Europie Środkowej, zapowiada się wyjątkowo. Wydarzenie odbędzie się w prestiżowych lokalizacjach, takich jak Zamek Praski, Muzeum Pragi, Bastion Florenc oraz Muzeum Sztuki Dekoracyjnej. Na wystawie pojawią się także prace studentów i studentek School of Form.

Gdzie
Praga
Grafika promująca wystawę Designblok. Na środku znajduje się napis

Młode pokolenie designu

Już 2 października 2024 r. Designblok ponownie zaprosi publiczność do wyjątkowych miejsc w stolicy Czech. Festiwal powróci na Zamek Praski – największy kompleks zamkowy na świecie – oraz do innych, równie unikalnych przestrzeni, w tym do świeżo odrestaurowanego, historycznego Muzeum Miasta Pragi, które po raz pierwszy zaprezentuje swoje neorenesansowe sale wystawowe po remoncie.


Podczas festiwalu będzie można zapoznać się z najnowszymi trendami w czeskim i międzynarodowym designie. Wśród licznych atrakcji znajdą się m.in. autorska wystawa Boda Horáka oraz „High Craft” – wyjątkowa ekspozycja w Prague Castle Riding School, ukazująca nowoczesne spojrzenie na tradycyjne rzemiosło. Ponad 200 projektantów i marek zaprezentuje swoje prace z różnych dziedzin – od mebli i oświetlenia, po modę i akcesoria. Festiwal oferuje bogaty program pełen inspirujących projektów, wystaw, pokazów mody, wykładów, dyskusji, warsztatów, a także specjalny program dla dzieci. Motywem przewodnim 26. edycji festiwalu będzie „młodość”.


Młodość to okres pełen nowych początków, miłości, wielkich planów i oczekiwań. Czas zdaje się płynąć wolniej, a wszystko wydaje się możliwe. W 2023 r. Designblok hucznie obchodził swoje 25-lecie. Choć jest jednym z najstarszych festiwali designu na świecie, wciąż pozostaje młody w swoim dynamicznym rozwoju. Sam design, w kontekście historycznym i społecznym, to stosunkowo młoda dziedzina, ale bez wątpienia stanowi jeden z głównych motorów napędowych XXI wieku.

Jana Zielinski, dyrektorka festiwalu


Przestrzeń wystawiennicza podzielona jest na dwie części: Superstudio, gdzie swoje prace prezentują duże firmy, czołowi projektanci i międzynarodowi producenci, oraz Openstudio – laboratorium współczesnego designu, w którym można zobaczyć prototypy nowych projektów stworzonych przez małe lokalne firmy, studentów oraz początkujących twórców.


Dowiedz się więcej o festiwalu

School of Form w sercu Pragi

Jedną z atrakcji festiwalu jest wystawa „School Today”, która odbędzie się w Bastionie Florenc, tuż za Muzeum Pragi. To wyjątkowa przestrzeń, gdzie spotkają się projektanci, jubilerzy, ilustratorzy i graficy – zarówno doświadczeni twórcy, jak i młode talenty, które dopiero rozpoczynają swoją karierę. Wystawa da im możliwość zaprezentowania swoich prac szerokiej publiczności, a całość będzie koncentrować się na niezależnych projektantach, bez udziału dużych komercyjnych firm. Na wystawie swoje prace pokażą także czołowe europejskie uczelnie i uniwersytety specjalizujące się w designie, w tym School of Form Uniwersytetu SWPS.


Na wystawie zaprezentujemy dyplomy z Graduation 9 i Graduation 10 autorstwa Julii Bujak, Julii Fohs, Jagody Harton, Jakuba Bruss, Adrianny Olenderek, Aleksandry Świtalskiej i Zofii Ziółkowskiej.