Data publikacji: 19 września 2022

Zofia Zdanowicz
Justyna Parjaszewska
Festiwal Przemiany

Sukienka z korzeni, taboret z rybiej skóry, pokój wykonany z lnu, farby wyprodukowane z kapusty – to tylko kilka przykładów wyjątkowych projektów, które zostaną zaprezentowane podczas tegorocznego Festiwalu Przemiany w Centrum Nauki Kopernik. W dniach 11–13 października 2024 r. festiwal stanie się przestrzenią odkrywania innowacyjnych materiałów i pomysłów, które mogą zrewolucjonizować nasze podejście do dbania o przyszłość planety. School of Form, jako partner wydarzenia, zaprezentuje prace swoich studentek i studentów, które doskonale wpisują się w tematykę festiwalu.

Gdzie
Warszawa
Grafika promująca wystawę Festiwal Przemiany. Na środku jest kolaż: dwie wieże utworzone z materiałów z recyklingu, papierowych rurek czy alg. Po bokach widać napisy informujące o czasie i lokalizacji wydarzenia.

Razem w trosce o lepsze jutro

Festiwal Przemiany to wyjątkowe wydarzenie, które łączy naukowców, projektantów, artystów i inżynierów, by wspólnie szukać odpowiedzi na pytanie: jak możemy tworzyć bardziej zrównoważony świat? Tegoroczna edycja, pod hasłem „Z czego zbudujemy przyszłość?”, koncentruje się na innowacyjnych materiałach, które mogą zmienić nasze podejście do projektowania. Liczne wystawy i spotkania z ekspertami przybliżą nam kreatywne sposoby na łączenie zaawansowanych technologii z naturalnymi surowcami, takimi jak grzyby, algi czy rybie łuski.

Innowacje w dziedzinie projektowania materiałowego pozwalają snuć śmiałe wizje przyszłości – świata, w którym betonowe ściany same naprawiają pęknięcia, ubrania barwione są bez szkodliwych chemikaliów, a inteligentne opatrunki monitorują stan gojenia się ran. Jednak rzeczywistość, w obliczu kryzysu klimatycznego, wymaga od nas więcej niż tylko podziwiania technologicznych nowinek.

Rafał Kosewski, kurator Festiwalu Przemiany

Wydarzenie promuje praktyczne i twórcze rozwiązania, które można wprowadzić do codziennego życia. Skłania do refleksji nad tym, jak rozwój technologiczny wpływa na społeczeństwo i środowisko oraz w jakich barwach malują się następne lata. To miejsce, gdzie globalne innowacje spotykają się z lokalnymi inicjatywami, inspirując do tworzenia nowych pomysłów i podejmowania konkretnych działań. Od 2009 r. Festiwal Przemiany, organizowany przez Centrum Nauki Kopernik, przyciąga tysiące uczestników. Szeroki program warsztatów i debat zachęca do otwartej dyskusji na temat naszej odpowiedzialności wobec świata.

Dowiedz się więcej o festiwalu

Materiały przyszłości

Na tegorocznym Festiwalu Przemiany będzie można poznać najnowsze materiały i technologie, które mogą zrewolucjonizować wiele branż – od mody po architekturę. Niektóre projekty powstały dzięki rozwojowi nauki i zaawansowanym technologiom, kolejne pochodzą w całości z naturalnych surowców, a jeszcze inne stanowią efekt złożonych badań i poszukiwań w dziedzinie designu. Innowacyjne rozwiązania, takie jak ekologiczne materiały wykonane z grzybów, alg, gleby czy skorupek jaj, stworzone przez Future Material Lab z Jan van Eyck Academie, pokazują, jak technologia i natura mogą harmonijnie współpracować w tworzeniu przyszłościowych rozwiązań.

Panelowe dyskusje z ekspertami i projektantami, m.in z prof. Karolem Murlakiem, Aleksandrą Andrzejewską i Megi Malinowską z Uniwersytetu SWPS, pozwolą zrozumieć, jak powstają takie materiały i jak mogą one zmienić nasze codzienne życie oraz jak blisko jesteśmy przełomowych zmian w podejściu do projektowania.

School of Form w Centrum Nauki Kopernik

Studentki i studenci School of Form podczas festiwalu zaprezentują swoje autorskie projekty, które łączą zrównoważony design z kreatywnym wykorzystaniem nietypowych materiałów. Dla nich katastrofa klimatyczna to nie jedynie abstrakcyjna wizja, ale realne wyzwanie, które kształtuje ich codzienność i bezpośrednio wpływa na ich twórczość oraz przekaz ich prac. Wśród wystawionych projektów znajdą się m.in. osiedlowy schron klimatyczny, biżuteria inspirowana symbiozą drzew z porostami, mobilne schronienia dla zwierząt domowych i obiekty użytkowe wykonane z materiałów z recyklingu. Jako szkoła designu i partner festiwalu, chcemy pokazać świeże spojrzenie młodego pokolenia na projektowanie – połączenie ekologii, funkcjonalności i estetyki w odpowiedzi na wyzwania współczesnego świata.

Na festiwalu nie zabraknie także prac doświadczonych projektantów i artystów, takich jak Dom Wielomateriałowy kolektywu CENTRALA, w którym każdy pokój zbudowany jest z innego materiału, takich jak drewno, słoma czy len. Projekt nawiązuje do staropolskiej tradycji „ogacania”, czyli izolowania domów na zimę warstwą sosnowych igieł, mchu i obornika, które wydzielały ciepło podczas rozkładu.

Zapraszamy do odwiedzenia Festiwalu Przemiany i poznania projektów, które mają szansę odmienić nasz świat!