Data publikacji: 17 lipca 2024

Projekt studentów i studentek Industrial Design wystawiony w Wiedniu!

Autor(ka) artykułu: Magdalena Szczuka

Nagrody i wyróżnienia
Jo Jurga
Agata Germain
Liza Nalewajko
Witold Holeksa
Daniel Haddock

Z radością informujemy, że projekt mebla miejskiego stworzony przez Agatę Germain, Lizę Nalewajko, Witolda Holeksę i Daniela Haddocka zagościł w stolicy Austrii. Ławka „FALBA” jest symbolem polsko-austriackiej przyjaźni, celebrującym pięćdziesiątą rocznicę istnienia Instytutu Polskiego w Wiedniu.

Autorzy i autorki projektu, zdj. Grzegorz Lenart.
Autorzy i autorki projektu, zdj. Grzegorz Lenart.

Polskie wzornictwo w austriackiej stolicy

Ławka „FALBA”, stworzona przez studentów i studentki School of Form, jest symbolem upamiętniającym pięćdziesiątą rocznicę istnienia Instytutu Polskiego w Wiedniu. Została zaprojektowana z myślą o dostępności, zachęcając do odpoczynku, nawiązywania relacji i kontemplacji najbliższego otoczenia. „FALBA” symbolizuje polsko-austriacką przyjaźń i reprezentuje polskie wzornictwo w mieście, które od lat uznawane jest za najlepszą europejską stolicę do życia. Mebel zdobi plac w najstarszej części Wiednia, otoczony pięknymi, zabytkowymi budynkami.


Łukowa konstrukcja „FALBY”, inspirowana wygodą, miękkością i otwartością, tworzy przyjazną przestrzeń dla każdego. Główny, zakrzywiony obszar siedzenia oraz mniejsza, owalna część umożliwiają przyjęcie różnych pozycji, zapewniając komfort osobom o różnorodnych potrzebach i preferencjach. Do ławki dołączono poręcz, która ułatwia siadanie i wstawanie. Mebel kryje w sobie subtelny symbol – liczbę 50, upamiętniającą pięćdziesięciolecie istnienia Instytutu Polskiego.

Jak powstawała „FALBA”?

Projekt „FALBA” został stworzony od podstaw przez naszych studentów i studentki, pod czujnym okiem dr Joanny Jurgi, w ramach zajęć w School of Form.

Proces projektowy opierał się na dogłębnym badaniu docelowego miejsca, w którym miała stanąć ławka. „FALBA” miała zapewniać przestrzeń do rozmowy oraz być jak najbardziej dostępna i zapraszająca. Cały zespół włożył dużo w wysiłku w stworzenie stabilnego stelaża, zabezpieczenie materiałów poprzez impregnację, lakierowanie oraz malowanie, tak aby mebel był odporny na różne warunki atmosferyczne.

W procesie koncepcyjnym wykonaliśmy 83 modele 3D, z których wybraliśmy nasze finalne rozwiązanie. Nazwa projektu inspirowana była słowem „falbana”, co odzwierciedla również wizualny aspekt naszego logo, w którym litery tworzą kształt ławki. W trakcie ostatnich miesięcy spędziliśmy ponad 700 godzin nad „FALBĄ” podczas spotkań projektowych oraz pracy w pracowni stolarskiej i ślusarskiej. Prace znacznie przyspieszyła frezarka CNC w warsztacie stolarskim. Okazaliśmy się sprawną i efektywną drużyną, a sukces naszego projektu udowodnił, że razem możemy osiągnąć naprawdę wiele. Jesteśmy wdzięczni za zaufanie Instytutu Polskiego w Wiedniu oraz magistratu miasta Wiednia. Oby tak dalej!

Autorzy i autorki projektu

Autorzy i autorki projektu