Prażanie

  • projektant: Maria Dróżdż
  • promotorzy: Krzysztof Łukomski, Jan Zamojski
  • materiały: sitodruk
Graduation 1/2 (7+8)
Mężczyzna trzyma plakat z napisem
Projekt: Prażanie | Projektantka: Maria Dróżdż

Projekt dyplomowy

Prażanie

„Prażanie” to seria pięciu plakatów przedstawiających mieszkańców warszawskiej Pragi w lokalnym kontekście. Prace są zapisem dynamicznych zmian społecznych w szybko gentryfikującej się dzielnicy.

Pomysł na ten projekt zaczął kiełkować, zanim artystka zaczęła myśleć o pracy dyplomowej. Podczas spacerów po Warszawie, zwłaszcza po Pradze, jej nowo zamieszkałej dzielnicy, poszukiwała lokalnej sztuki, która mogłaby odzwierciedlać charakter tego miejsca. Zainteresowanie sztuką uliczną skłoniło ją do zgłębienia interakcji między jej formą a codziennym życiem w tej okolicy. Chciała badać relacje między sztuką uliczną a ludźmi, którzy na co dzień mają z nią kontakt w różnych sytuacjach i formach.

Jako technikę pracy wybrała sitodruk, umożliwiający wielokrotne odtworzenie prac przy jednoczesnym zachowaniu ich unikalnego charakteru. Okazało się to kluczowym elementem podczas tworzenia serii plakatów „Prażanie”. Każdy z plakatów przedstawia mieszkańców Pragi w kontekście budynków znajdujących się w ich najbliższym otoczeniu. Prace powstały na wywiadów, które artystka przeprowadziła z ekspertami. Każda z tych osób darzy Pragę wyjątkowym uczuciem i ma z nią wyjątkową więź.

Głównym celem projektu jest opowiedzenie historii, której nie sposób zobaczyć w żadnym muzeum, oraz lepsze zrozumienie mechanizmów społecznych działających w tej dynamicznie zmieniającej się dzielnicy Warszawy. Sztuka uliczna pełni rolę łącznika, oddziałuje na całą społeczność i łączy osoby, które na pozór wydają się żyć w zupełnie odmiennych rzeczywistościach.

Poprzez swój projekt, artystka pragnie ukazać ciepły wizerunek Pragi, aby stworzone plakaty mogły stanowić dla mieszkańców miłą pamiątkę. Chce przekazać to, czego nie da się uchwycić w muzeach – autentycznego ducha dzielnicy, która stale się zmienia i ewoluuje. "Prażanie" mają na celu wywołanie u mieszkańców i odwiedzających pozytywnych emocji, oraz rzucenie nowego światła na to miejsce i jego społeczność.

Seria czterech plakatów przedstawiających mieszkańców warszawskiej Pragi. Projekt dyplomowy Marii Dróżdż, absolwentki School of Form

Projektantka

Maria Dróżdż

Specjalność: Communication Design
Rok ukończenia: 2022

Graduation Show ½(7+8)

Ten artykuł jest częścią kolekcji „Graduation Show ½(7+8)”.

dowiedz się więcej