„Perełka” – autorski projekt mebla jako metafora choroby Alzheimera

• promotorzy: Bartosz Mucha, Monika Rosińska
Graduation 9
Projekt:
Projekt: "Perełka" - autorski projekt mebla jako metafora choroby Alzheimera | Projektantka: Zuzanna Łapacz | Fot. School of Form

Projekt dyplomowy

"Perełka" - autorski projekt mebla jako metafora choroby Alzheimera

Projekt jest kompletną kolekcją spotkań z 80-letnią Panią Heleną, która zmaga się z chorobą Alzheimera. Autorka w swoim projekcie podejmuje temat tej choroby oraz szerzenia świadomości na jej temat, tworząc „symulator” w postaci zaburzonej komody. Osoba zdrowa, zbliżając się do tego obiektu, odczuwa dezorientację i zagubienie, wkraczając w świat chorego umysłu. Zważywszy na indywidualny charakter Alzheimera, autorka skupiła się na jednym osobistym doświadczeniu, co pozwoliło jej głębiej zanurzyć się w analizę i personalizację, tworząc swoisty „pomnik” tej choroby i postaci.

Swoją pracę dyplomową rozpoczęła od wybranych wpisów do dziennika, który dokumentuje liczne spotkania z Panią Heleną. Dzięki temu, czytelnik może doświadczyć tego niezwykłego, a jednocześnie przerażającego świata. Według autorki, tylko poprzez wspólne przeżycie tych doświadczeń można zrozumieć definicję choroby Alzheimera.

W dalszym etapie pracy autorka opracowuje mechanizmy, które odzwierciedlają postrzeganie poszczególnych szuflad przez Panią Helenę, które ostatecznie znajdują swoje miejsce w docelowym obiekcie – komodzie. W dołączonej do pracy instrukcji przedstawiono, jak użytkownik powinien otwierać poszczególne szuflady, jednocześnie opowiadając krótkie historie z nimi związane.

Zuzanna Łapacz

autorka projektu

Biogram

Specjalność: Domestic Design
Rok ukończenia: 2023

Graduation 9

Moment, w którym wydajemy kolejny katalog z pracami dyplomowymi studentów jest zawsze szczególny. Z jednej strony to pożegnanie absolwentów konkretnego rocznika i uhonorowanie poprzez pokazanie ich prac dyplomowych, z drugiej też podsumowanie najważniejszych czy najciekawszych projektów, które realizowaliśmy z studentami w ostatnim roku.
Pobierz katalog Graduation 9➜

Graduation Show 9

Ten artykuł jest częścią kolekcji „Graduation Show 9”.

dowiedz się więcej
Graduation Show 9 – wernisaż

Ten artykuł jest częścią kolekcji „Graduation Show 9 – wernisaż”.

dowiedz się więcej