Ogniwo. Zestaw do samodzielnego przetwarzania papieru
- projektant: Aleksandra Szawdzin
- promotorzy: Paulina Matusiak, Ewa Klekot
Projekt dyplomowy
Ogniwo. Zestaw do samodzielnego przetwarzania papieru.
Wszystkie produkty, z którymi mamy styczność, zbudowane są z konkretnych materiałów, dobranych tak, by spełniały dobrze swoją funkcję. Niestety często, gdy już ją spełnią, stają się zbiorem niepotrzebnych części, a ich ponowne spożytkowanie wiąże się z dużym nakładem zasobów i energii. W obliczu katastrofy klimatycznej, nadprodukcji - która zanadto eksploatuje planetę ziemię - oraz nadmiernej ilości odpadów z materiałów sztucznych, chciałam pracować z materiałem, którego zarówno produkcja jak i utylizacja będą miały jak najbardziej neutralny wpływ na środowisko. Mając to na uwadze papier wydał się idealnym kandydatem. Do wyboru materiału, nad którym skupiłam się w moim projekcie, skłoniły mnie dwa argumenty. Po pierwsze indywidualne zainteresowanie papierem, zauroczenie jego efemerycznością i funkcjonalnością. Po drugie papier jest materiałem w pełni biodegradowalnym, co jest niezmiernie istotne w kontekście ochrony środowiska.
Papier jest powszechnie uznawany za materiał ekologiczny, choć jego produkcja wymaga ścinki dużej ilości drzew i użycia ogromnej ilości wody. Ponadto dalsza obróbka papieru, na przykład wybielanie go, wymaga wykorzystania wielu odczynników chemicznych, które nie są obojętne dla środowiska. Badania wskazują, że do roku 2050 zużycie papieru potroi się przez wzrost liczby ludności. Możemy to traktować jako ostrzeżenie, bo jeśli nie zaczniemy szanować tego materiału, to niebawem zacznie on być przywilejem, na który nie wszyscy będą sobie w stanie pozwolić. w związku z powyższym, papier zasługuje na o wiele więcej szacunku niż otrzymuje aktualnie, jeśli chcemy go więc użyć zastanówmy się jak wykorzystać ten wielofunkcyjny materiał w pełni, zamiast zapisywać jedno zdanie na kartce, którą później wyrzucimy do kosza.
W moim projekcie daję zużytym papierom drugą szansę jeszcze zanim trafią do kosza na makulaturę. Zaprojektowałam system, do domowego przetwarzania papieru, dzięki któremu użytkownik, przy niewielkim wkładzie własnym, jest w stanie przetworzyć swoje odpady na moduły, które może dowolnie łączyć i wykorzystywać. Mój projekt zapewnia, nie tyle gotowy obiekt użytkowy, co zestaw narzędzi i technologii, umożliwiający stworzenie papierowych modułów w domu. Zestaw składa się z formy drukowanej 3D z filamentu pet, drukowanych łączników, słomek papierowych. Nazwa projektu to Ogniwo, ponieważ ogniwo zakłada spajanie i modularność, bazuje na tym, że pojedyncze elementy tworzą razem funkcjonalną całość. Nazwa projektu nawiązuje do ogniw łańcucha, zarówno przez formę, jak i przez to, że ideą projektu jest stałe kontynuowanie i rozwijanie go w ramach open source.
Specjalność: Domestic Design
Rok ukończenia: 2023
Graduation 9
Moment, w którym wydajemy kolejny katalog z pracami dyplomowymi studentów jest zawsze szczególny. Z jednej strony to pożegnanie absolwentów konkretnego rocznika i uhonorowanie poprzez pokazanie ich prac dyplomowych, z drugiej też podsumowanie najważniejszych czy najciekawszych projektów, które realizowaliśmy z studentami w ostatnim roku. Pobierz katalog Graduation 9➜
Ten artykuł jest częścią kolekcji „Graduation Show 9 – wernisaż”.
dowiedz się więcej