Data publikacji: 12 sierpnia 2024

Weronika Pawlikowska
Wiktoria Sztachelska
Zuzanna Załęska

W minionym semestrze letnim studenci i studentki trzeciego roku Domestic Design podjęli się zaprojektowania i produkcji scenografii dla chóru Uniwersytetu SWPS. Celem projektu było stworzenie scenografii, która dzięki mobilności, modułowości i łatwości składania umożliwiałaby bezproblemowy transport oraz adaptację w różnych lokalizacjach i warunkach. Dodatkowo, scenografia miała harmonizować z tegorocznym repertuarem chóru, inspirowanym dźwiękami natury.

Koncert w Żoliborskim Domu Kultury, zdj. Nikodem Szymański.

Proces tworzenia scenografii

Proces projektowy zainicjowano od opracowania koncepcji w formie makiet, które przygotowywano w zespołach dwuosobowych. W trakcie pracy szczególną uwagę poświęcano połączeniu aspektów artystycznych z funkcjonalnymi, co pozwoliło na opracowanie kreatywnych rozwiązań scenograficznych. Jury w ramach wewnętrznego konkursu wyłoniło dwa najbardziej obiecujące projekty: „KWIECIE” i „GLACIER”.

Kartonowy ogród: mobilne kwiaty 3D

Projekt „KWIECIE” to unikalne połączenie sztuki florystycznej i scenograficznej. Głównym elementem projektu są przeskalowane kwiaty, wykonane z kartonu ciętego na frezarce CNC w warsztacie stolarskim. Ponad 200 wyciętych elementów zostało ręcznie wyszlifowanych i pomalowanych, co pozwoliło na stworzenie trójwymiarowych modułów. Można je dowolnie łączyć, tworząc kompozycje kwiatów o różnych wysokościach. Dzięki temu projekt jest nie tylko estetyczny, ale również funkcjonalny, spełniając wszystkie założenia dotyczące mobilności i łatwości montażu.

Plastikowe lodowce na rzecz klimatu

Projekt „GLACIER” to artystyczna interpretacja problemu topniejących lodowców. Scenografia została wykonana z przetworzonych plastikowych butelek po wodzie, które pocięto na długie paski i zapleciono na ramkach z metalowych prętów. Proces tworzenia wymagał niezwykłej precyzji i zaangażowania — od zbierania i czyszczenia butelek, przez opracowanie unikalnego narzędzia do ich cięcia, aż po wyplatanie finalnej struktury. Projekt „GLACIER” nie tylko zachwyca wizualnie, ale również skłania do głębokiej refleksji nad zmianami klimatycznymi i koniecznością ochrony środowiska.

Botaniczna scenografia na żywo

Efekty pracy studentów i studentek Domestic Design można było podziwiać podczas koncertu chóru Uniwersytetu SWPS, pod dyrekcją Ewy Mackiewicz. Wydarzenie miało miejsce 21 czerwca 2024 r. w Żoliborskim Domu Kultury.

Autorzy i autorki projektu

• Jan Banasiak