Data publikacji: 16 maja 2024

School of Form x Good Wood

Autor(ka) artykułu: Magdalena Szczuka

Anita Basińska
Marta Rowińska
Nasze projekty
Good Wood

W ramach współpracy z marką Good Wood, studentki i studenci School of Form otrzymali wyjątkowe zadanie konkursowe: zaprojektowanie produktu dla dzieci. Firma Good Wood specjalizuje się w tworzeniu bujaków i innych zabawek, które wspierają rozwój maluchów zgodnie z pedagogiką Waldorf i Montessori. Celem projektu było stworzenie produktu, który nie tylko zachwyci najmłodszych użytkowników, ale także będzie przyjazny dla środowiska.

Grupa studentów School of From z przedstawicielami Good Wood, stojący przy stole, na którym stoją ich drewniane projekty

Projektowanie w duchu zero waste

Podstawowym materiałem, z którego mogli korzystać studenci i studentki, jest sklejka o grubości 18 mm z filmem melaminowym, pochodząca z pozostałości po produkcji innych produktów marki Good Wood. Uczestnicy i uczestniczki projektu mogli wykorzystać jako łączniki lub dodatki także inne materiały, takie jak drewno, guma, liny i różnego rodzaju tekstylia.

Jednym z głównych wymogów konkursu było zaprojektowanie obiektu lub zabawki z wykorzystaniem technologii CNC, stosowanej w produkcji wyrobów marki Good Wood.

Jak pracowali studenci?

Proces projektowy

Proces projektowy został podzielony na dziesięć spotkań. W kilku z nich wzięła udział właścicielka marki Good Wood, co pozwoliło na bardziej bezpośrednią wymianę pomysłów i feedbacku. Studentki i studenci pracowali w parach, wykorzystując makiety do weryfikacji swoich koncepcji. Efektem końcowym zadania był prototyp obiektu lub zabawki w skali 1:1 oraz prezentacja w formacie PDF zawierająca rysunki, opis projektu i zdjęcia gotowej realizacji.

Projektowanie zabawek dla dzieci to nie tylko wyzwanie techniczne, ale także szansa na tworzenie projektów, które realnie wpłyną na rozwój najmłodszych użytkowników, ich wyobraźnię, motorykę małą lub dużą. Dzięki współpracy z marką Good Wood studenci i studentki School of Form mogli wykazać się swoją kreatywnością, jednocześnie dbając o naszą planetę i pracując w duchu zero waste.


W konkursie wyróżniono jeden projekt, który ma szansę na wdrożenie do produkcji przez firmę Good Wood – „Patykopedia” autorstwa Tosi Wolskiej i Poli Kołodziej.