Data publikacji: 11 czerwca 2025

Medale „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” dla wykładowców School of Form

Autor(ka) artykułu: Justyna Śnieżek

Nagrody i wyróżnienia
Maciej Siuda
Aleksandra Kędziorek

Maciej Siuda i Aleksandra Kędziorek ze School of Form Uniwersytetu SWPS otrzymali Brązowe Medale „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” za wystawę „Lary i Penaty”. To jedno z najwyższych odznaczeń przyznawanych w dziedzinie kultury.

Aleksandra Kędziorek, Maciej Siuda, Katarzyna Przezwańska, Krzysztof Maniak
Twórcy wystawy w Pawilonie Polskim na Biennale w Wenecji. Od lewej: Aleksandra Kędziorek, Maciej Siuda, Katarzyna Przezwańska, Krzysztof Maniak. Fot.: Maciej Landsberg / archiwum Zachęty

Wykładowcy School of Form uhonorowani za wkład w polską kulturę

Medale „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (z łac. gloria artis – chwała sztuce) są przyznawane osobom i instytucjom wyróżniającym się w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej lub ochronie kultury i dziedzictwa narodowego. Odznaczenia nadaje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Maciej Siuda i Aleksandra Kędziorek zostali uhonorowani za współtworzenie wystawy „Lary i penaty. O budowaniu poczucia bezpieczeństwa w architekturze”, prezentowanej obecnie w Pawilonie Polskim na 19. Międzynarodowej Wystawie Architektury w Wenecji (La Biennale di Venezia) – jednym z najważniejszych wydarzeń architektonicznych na świecie.

Za przygotowanie tej wyjątkowej ekspozycji odpowiadał interdyscyplinarny zespół:

  • Maciej Siuda – architekt,
  • Aleksandra Kędziorek – historyczka sztuki,
  • Krzysztof Maniak – artysta wizualny,
  • Katarzyna Przezwańska – rzeźbiarka, malarka.

Wszyscy członkowie zespołu odebrali odznaczenia z rąk ministry kultury i dziedzictwa narodowego, Hanny Wróblewskiej, podczas oficjalnego otwarcia wystawy w Pawilonie Polskim.

Inauguracja wystawy „Lary i penaty. O budowaniu poczucia bezpieczeństwa w architekturze” w Pawilonie Polskim na Biennale Architektury 2025. Fot.: Milena Liebe / archiwum Zachęty

„Lary i penaty” – jak architektura pomaga radzić sobie z lękiem

Ekspozycja porusza temat uniwersalnej potrzeby bezpieczeństwa w przestrzeni architektonicznej, nawiązując tytułem do bóstw opiekuńczych ogniska domowego w starożytnym Rzymie. Wyrażenie „lary i penaty” stało się metaforą sprzętów domowych.

Wystawa stara się odpowiedzieć na pytania:

  • Jakie przedmioty dają nam poczucie ochrony?
  • W jaki sposób architektura koi lęki związane z żywiołami, wojnami czy chorobami?
  • Co sprawia, że czujemy się bezpiecznie w swoim domu?

Twórcy wystawy wskazują, że architektura może odpowiadać na naszą potrzebę bezpieczeństwa w różnorodny sposób. To nie tylko kwestia dostosowania budynków do obowiązujących przepisów i norm – to także rytuały przekazywane z pokolenia na pokolenie, mające zapewniać pomyślność, odpędzać zło i chronić przed różnego rodzaju zagrożeniami.

Dowiedz się więcej o wystawie „Lary i penaty”

Ekspozycję organizuje Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki. Wystawę można oglądać w Pawilonie Polskim do 23 listopada 2025 r. Udział Polski w w 19. Międzynarodowej Wystawie Architektury w Wenecji finansuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Poznaj uhonorowanych wykładowców School of Form

Zobacz zdjęcia z wystawy