Data publikacji: 9 września 2024

Maska „OKŁA” na Szkle Młodych 2024

Autor(ka) artykułu: Magdalena Szczuka

Nagrody i wyróżnienia
Agata Germain

Z radością informujemy, że projekt „OKŁA” autorstwa Agaty Germain z kierunku Industrial Design został wybrany na prestiżową wystawę „Szkło Młodych 2024”. Wernisaż odbędzie się 12 września 2024 r. w Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie.

Gdzie
Krosno
Kiedy
12 września 2024, 16:32
Maska luster „OKŁA”, zdj. Daniel Haddock
Maska luster „OKŁA”, zdj. Daniel Haddock

Maska luster

Projekt krytykuje zaślepienie pięknem roślin i ignorowanie ich negatywnego wpływu na środowisko. Maska „OKŁA” to witraż stworzony z luster, zamontowany na trójwymiarowym, stalowym stelażu. Lustra odzwierciedlają kruchość i zaślepienie narcystycznym pięknem. Uchwyty narzucają chwytanie maski jak tarczy, traktując ją jako próbę obrony przed zniszczeniem. Maska jest symbolem egoistycznego pragnienia zdobycia uwagi, pragnienia oślepienia innych swoim blaskiem.


Forma maski bezpośrednio nawiązuje do budowy kwiatu akacji. Projektowałam i wykonywałam OKŁĘ z myślą o tym, aby stanąć naprzeciwko niej i nie móc się w niej dostrzec. Maska, podobnie jak kwiaty, jest odwróceniem uwagi dla tych, którzy nie zdają sobie sprawy z zagrożeń, jakie niesie robinia. Dla osób, które cenią piękno ponad bezpieczeństwo i stabilność.

Agata Germain

Agata Germain

Badania

„OKŁA” została zaprojektowana i zrealizowana w ramach zajęć na School of Form Uniwersytetu SWPS, współprowadzonych przez Aleksandrę Andrzejewską oraz dr Monikę Rosińską. Przedmiot zakładał zaprojektowanie i wyprodukowanie obiektów, form, struktur, przestrzeni czy innego rodzaju rozwiązań na podstawie wcześniej przeprowadzonych badań wybranej rośliny. Koncepcje nawiązywały do założeń bioniki, tzn. miały odnosić się do cech, właściwości, mechanizmów lub procesów występujących w świecie roślin.


Projekt jest częścią wystawy „Synantropy. Czego uczą nas chwasty?", która została zaprezentowana podczas tegorocznej edycji festiwalu Gdynia Design Days 2024.


Inspiracją do stworzenia projektu był wspólny research, przeprowadzony wraz z Lizą Nalewajko i Danielem Haddockiem, dotyczący drzewa robinii akacjowej. Pseudoakacja została sprowadzona do Europy ze względu na swój piękny wygląd. Bez naturalnych wrogów dąży do nieograniczonego rozwoju na nowym kontynencie. Rośliny zawsze konkurują o zasoby, takie jak światło słoneczne, woda i składniki odżywcze, jednak robinia niszczy bioróżnorodność i środowisko na swoją korzyść.

Szkło Młodych 2024

„Szkło Młodych” to zbiorowa wystawa młodych twórców szkła, która w latach 90. była wydarzeniem cyklicznym. Ostatnia edycja odbyła się w 2006 r., ale z okazji Międzynarodowego Roku Szkła 2022 tradycja została wskrzeszona. Wystawa tradycyjnie dedykowana jest studentom, doktorantom i absolwentom Sztuki i Wzornictwa Szkła z Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu, jednak w tym roku ogłoszono otwarty nabór prac, umożliwiając udział szerszemu gronu artystów.

Ekspozycja prezentuje potencjał działań kreacyjnych w autorskich interpretacjach młodych twórców szkła, ukazując nowe tendencje, interesujące rezultaty eksperymentów oraz zaskakujące rozwiązania formalne. Wystawa ukazuje szeroki przekrój działań twórczych, rozpoczynając od pierwszych zadań i eksperymentów z tworzywem, poprzez zaawansowane koncepcje, aż po bardziej dojrzałe realizacje absolwentek i absolwentów, którzy kontynuują pracę ze szkłem po studiach. Każda z prac prezentowanych na wystawie stanowi odrębną opowieść o tym, czym jest materia szkła dla poszczególnych twórców. Przedstawiamy różnorodność unikalnych technik i autorskich metod pracy, a także odmienne podejścia do samego tworzywa. Pragniemy ukazać piękno i niezwykłość szklanego materiału. Każda z tych szklanych opowieści jest inna, ukazuje odmienne spojrzenie na świat, ale łączy je jedno – autorami są młodzi twórcy, dla których szkło stało się materiałem do eksploracji i poszukiwań własnej drogi twórczej.

Joanna Bujak i Ula Gołdasz, kuratorki wystawy

Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie

Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie to nowoczesne muzeum, które nie tylko opowiada o historii znanego od dziesięcioleci w Polsce i na świecie krośnieńskiego szkła, ale także ją tworzy. Odwiedzający mogą uczestniczyć w interaktywnych pokazach produkcji i zdobienia szkła, a także zwiedzać ekspozycje obejmujące zarówno szkło artystyczne, jak i użytkowe. Centrum oferuje również warsztaty, wystawy czasowe oraz kreatywne zajęcia z edukacji plastycznej, pozwalając na odkrywanie niezwykłego świata szklanego rzemiosła.


Wernisaż odbędzie się 12 września 2024 r., a wystawa będzie dostępna dla zwiedzających do połowy listopada 2024 r.