Data publikacji: 24 listopada 2025
Geologia obrazu – wystawa serigrafii Marty Kwiatek
Autor(ka) artykułu: Magdalena Miszewska
Zapraszamy do warszawskiego Biura Wystaw na wystawę Marty Kwiatek „Mineralne gatunki jako pierwotni i ostateczni mieszkańcy ziemi”. Kierowniczka pracowni sitodruku i rysunku School of Form na Uniwersytecie SWPS stworzyła serigrafie inspirowane majestatycznymi formami kamieni. Jej prace zachęcają, by spojrzeć na Ziemię z perspektywy materii, która była tu na długo przed nami.
Pukam do drzwi kamieni z szacunkiem
Trwanie w ekologicznych ruinach antropocenu nasuwa myśl o końcu życia na Ziemi. Z punktu widzenia człowieka to absolutny koniec. Z punktu widzenia planety to zamknięcie etapu i rozpoczęcie kolejnego. Patrząc na historię wszechświata moment, w którym towarzyszy mu życie (bios i zoe), jest bardzo krótki. Wystawa prac Marty Kwiatek poszerza perspektywę o mineralne gatunki, które towarzyszą planecie od początku.
Pukam do drzwi kamieni z szacunkiem i przywiązaniem, traktuję je po partnersku. Nie stawiam się wyżej w hierarchii, wręcz przeciwnie. Majestatyczność form, z którymi obcuję, często otacza mnie opieką. Spoczywam na ich miękkich cielskach, wtapiam się i jesteśmy razem. Kamień stał się dla mnie ważny. Wrósł we mnie. Poświęcam mu dużo uwagi. Moja ludzka rodzina czeka, gdy dokumentuję spotkanie z nim. Szanują ten związek i porozumienie.
Marta Kwiatek
Kierowniczka pracowni sitodruku i rysunku w School of Form
Artystka poddaje zgromadzony materiał graficznej obróbce. Następnie powstałą materię ręcznie tnie, skleja, komponuje. Uzyskane struktury naświetla na sitach, które dalej własnoręcznie drukuje. Tworzy serigrafie, które są pamiątkami spotkania z gatunkami sprzed ludzkich środowisk ziemskich.
Sito na żywo
Podczas otwarcia wystawy odbędzie się akcja „sito na żywo”. Uczestnicy mogą przynieść jasną koszulkę – niekoniecznie białą – na której zostanie nadrukowana autorska grafika Marty Kwiatek.Informacje praktyczne
Mineralne gatunki jako pierwotni i ostateczni mieszkańcy ziemi
Gdzie: Biuro Wystaw / Fundacja Polskiej Sztuki Nowoczesnej, Krakowskie Przedmieście 16/18, Warszawa
Kiedy: 26 listopada 2025 – 15 stycznia 2026
Wernisaż z akcją sito na żywo: 26 listopada 2025, godz. 19.00
Kuratorzy: Sarmen Beglarian, Sylwia Szymaniak
Poznaj twórczynię