Miski Glick
- projektant: Faustyna Jasek, Zofia Kusch, Aleksandra Niewiadomska, Dorota Żółtaniecka, Przemysław Sokół
- promotorzy: Sara Boś, Arkadiusz Szwed, Jakub Franczuk
- materiały: porcelana, materiały z recyklingu: tłuczone szkło i pokruszona cegła
Hack the process
Rzeczy, które wyszły spod mechanicznej ręki
Odkąd w XIX wieku wymyślono proces seryjnej produkcji porcelany niewiele się zmieniło w tej materii. Studenci School of Form postanowili przełamać ten schemat i zaprząc do produkcji naczyń roboty KUKA. Skupili się na tym, by efekty ich eksperymentów stanowiły zapis zmagań z materią, ale też stanowiły odpowiedź na nurtujące ich pytania projektowe: czy wszystko to robimy dwoma rękami, umielibyśmy też zrobić jedną (robotyczną)? Jak zachowa się porcelana, kiedy dosypiemy do niej płatków śniadaniowych, drożdży i musującej witaminy c albo higroskopijnego granulatu? Czy powstałe w ten sposób przedmioty będą użyteczne, precyzyjnie wykonane? Okazuje się, że poprzez ingerencję w tworzywo i nieoczywisty sposób formowania studenci osiągnęli zdumiewające rezultaty.
Projekt studencki
Miski Glick
CO ROBI KUKA: używając narzędzia z kluczem wsypuje i wlewa materiały umieszczone w zlewkach do formy. Następnie za pomocą aluminiowego moździerza miesza składowe i wyciska kształt misek w przygotowanej formie.
JAK: Forma jest wypełniona rozdrobnionym szkłem i cegłą, a następnie uzupełniona porcelaną, która stanowi spoiwo. Miski różnią się w zależności od proporcji między porcelaną a wypełniaczem i gramatury materiału z recyklingu.
Zespół projektowy
Miski zostały zaprojektowane przez zespół studentek i studentów School of Form Uniwersytetu SWPS w składzie: Faustyna Jasek, Zofia Kusch, Aleksandra Niewiadomska, Dorota Żółtaniecka, Przemysław Sokół.
Projekt był częścią wystawy "Hack the Process", która gościła przez miesiąc w galerii Instytutu Polskiego w Wiedniu w ramach programu Vienna Design Week (17.9-3.11.2022).