Blop.
- projektant: Natalia Tarnowska
- promotorzy: Beata Wilczek, Dorota Kabała
- materiały: Kauczuk syntetyczny – granulat
Projekt dyplomowy
Blop.
Blop. to miejscotwórczy mebel miejski, zaprojektowany przez Natalię Tarnowską. Składający się z zestawu pięciu nakładek, pełni funkcję zarówno oparć, jak i siedzisk, które można dowolnie komponować w przestrzeni miejskiej. Ten kreatywny projekt zachęca do nieformalnego odpoczynku w różnych miejscach, wzmacniając jednocześnie relację użytkowników z miastem. Dzięki elastycznemu ustawieniu, mebel dostosowuje się do różnych preferencji, zapewniając wygodne miejsce do siedzenia. Dodatkowo, jego nowoczesny wygląd dostarcza pozytywnych wrażeń wizualnych. Projekt został stworzony w oparciu o analizę percepcji czasu i przestrzeni w kontekście wpływu na jakość codziennych doświadczeń.
Współczesna rzeczywistość cechuje się nieustanną zmiennością, płynnością, niespójnością i niepewnością. W dobie dematerializacji doświadczeń zauważa się rosnącą potrzebę ich ucieleśnienia i wzmocnienia. Coraz więcej naszych działań, rytuałów i interakcji przenosi się do sfery niematerialnej, a nasze szybkie tempo życia utrudnia nawiązywanie autentycznych relacji z otaczającymi nas przestrzeniami. Przywołanie ucieleśnionego charakteru doświadczeń pozwala nam nadać im konkretną lokalizację na naszych mentalnych mapach, zamiast traktować je bezrefleksyjnie jako przestrzenie, które mijamy bez zastanowienia (nie-miejscami).
Blop. to miejscotwórczy mebel miejski, siedzisko/nakładka na murki, schody i parapety. Zachęca do obsiadania miasta i promuje nawyk cityingu, czyli filozofii nieformalnego siedzenia na elementach małej architektury. Obiekty, wykonane z kauczku syntetycznego, charakteryzuje wysoka odporność na ścieranie się, niszczenie przez warunki atmosferyczne, miękkość, dobra izolacja termiczna, a także możliwość naprawy uszkodzonego fragmentu (co przedłuża żywotność obiektów). Zwiększa on komfort użytkowników oraz przypomina o możliwości siadania w przestrzeni miejskiej, nie tylko na ławkach. Celem projektu jest zaproszenie do wchodzenia w bardziej świadomą, swobodną interakcję z przestrzenią, a przez to do wytwarzania z nią bardziej osobistej, niezapośredniczonej relacji.
Projektantka
Natalia Tarnowska
Specjalność: Domestic/Industrial Design
Rok ukończenia: 2019
Ten artykuł jest częścią kolekcji „Graduation Show ½(7+8)”.
dowiedz się więcej