Data publikacji: 8 lutego 2024

Wykładowca School of Form stypendystą prezydenta Wrocławia

Autor(ka) artykułu: Magdalena Szczuka

Nagrody i wyróżnienia
Paweł Starzec

Z dumą informujemy, że Paweł Starzec, dokumentalista, socjolog i wykładowca w School of Form, został uhonorowany stypendium artystycznym Prezydenta Miasta Wrocławia na rok 2024 w dziedzinie sztuk wizualnych za swój projekt dokumentalny o tożsamościach Dolnego Śląska, pt. „Anew/Od nowa”.

Stara ceglana kamienica na Dolnym Śląsku. Przed nią stoi duży żuraw budowlany, wokół widać śnieg.
Projekt dokumentalny o tożsamościach Dolnego Śląska, pt. „Anew/Od nowa” | Fot. Paweł Starzec

O nagrodzie

W jubileuszowym, dziesiątym już naborze stypendiów artystycznych Prezydenta Miasta Wrocławia, 24 utalentowanym twórcom przyznano zasłużone granty. Zostały rozdzielone według pięciu kategorii: filmu, literatury, muzyki, teatru i sztuk wizualnych. Aby ubiegać się o stypendium, twórcy musieli prezentować nie tylko swoje dotychczasowe osiągnięcia, ale również wizję projektu związanego z Wrocławiem. W ramach zgłoszenia konieczne było szczegółowe opisanie pomysłu, sprecyzowanie jego celu oraz spodziewanych rezultatów. W gronie wyróżnionych stypendystów znalazły się wybitne postaci, takie jak pisarz i poeta Filip Zawada, czy finalistka nagrody Nike, pisarka Joanna Kuciel-Frydryszak, a także młodzi, obiecujący twórcy.

O projekcie

Mozaika historii

„Anew/Od nowa” to projekt dokumentalny o współczesnym krajobrazie Dolnego Śląska. Region ten, przekazany Polsce po II wojnie światowej, doświadczył ponad tysiącletniej historii i musiał przedefiniować swoją tożsamość w wyniku przemian związanych z repatriacją i migracją. Dolny Śląsk, jako centrum przemysłowe PRL, oraz Wrocław, jego stolica, stanowiły scenę dla wielu ważnych wydarzeń, od oporu przeciwko władzy komunistycznej po transformacje ekonomiczno-społeczne. Teraz, po 75 latach, region ten to prawdziwa mozaika narracji historycznych. Projekt eksploruje przemiany krajobrazu, zmiany społeczne, migracje zarobkowe oraz dziedzictwo kulturowe tego wyjątkowego regionu. Paweł Starzec, pochodzący z Dolnego Śląska, dokumentuje te zmiany od ponad 10 lat, a „Anew/Od nowa” jest owocem jego długoletniej pracy.
Kolaż zdjęć. Na górze: Zdjęcie starych kamienic, z uschniętym złamanym drzewem i żurawiami budowlanymi w tle, na dole: Zdjęcie ośnieżonych torów kolejowych. W tle znajdują się garaże z kolorowymi drzwiami, a za nimi bloki mieszkalne, w równie jaskrawych kolorach
Projekt dokumentalny o tożsamościach Dolnego Śląska, pt. „Anew/Od nowa” | Fot. Paweł Starzec
Projekt eksploruje przemiany krajobrazu, zmiany społeczne, migracje zarobkowe oraz dziedzictwo kulturowe tego wyjątkowego regionu. Paweł Starzec, pochodzący z Dolnego Śląska, dokumentuje te zmiany od ponad 10 lat, a „Anew/Od nowa” jest owocem jego długoletniej pracy.
Kolaż zdjęć. Na górze: Stary przystanek autobusowy, widać stojący w pobliżu autokar, na dole: Podświetlony licznymi światełkami most we Wrocławiu
Projekt dokumentalny o tożsamościach Dolnego Śląska, pt. „Anew/Od nowa” | Fot. Paweł Starzec

„Anew” w zamyśle nie jest linearnym dokumentem – próba podzielenia tej historii na rozdziały bardzo szybko pozwala zauważyć, że każda historia do opowiedzenia o tym rejonie zazębia się z inną, z oddalenia ukazując sieć wzajemnych powiązań: w tych samych górach swoją odizolowaną wspólnotę tworzą niezależnie trzy grupy religijne, poszukiwacze Złotego Pociągu kopią pod ziemią w mieście, w którym upadek górnictwa spowodował dwadzieścia lat zapaści ekonomicznej i społecznej, wnukowie pionierów przyjmują pod swój dach migrantów uciekających przed wojną, symbol oporu staje się komercyjną pamiątką, a kawałek od miasta dosłownie wymazanego z mapy przez przemysł powstaje sztuczna wioska Dzikiego Zachodu.

Paweł Starzec

Paweł Starzec

W związku z pracą nad tak złożonym zagadnieniem, projekt docelowo przybierać będzie formę publikacji inspirowanej koncepcją powieści paragrafowych. Jego narracja będzie budowana przez odbiorcę, samodzielnie składającego elementy mozaiki w większą całość. Jej uzupełnieniem jest forma prezentacji jako utworu cyfrowego, odwołującego się do podobnych założeń. Obydwie formy powstają we współpracy z Martyną Wyrzykowską i Marianem Misiakiem, kuratorami i projektantami. Przewidywany termin zakończenia prac nad projektem to 2025 r.

Przeczytaj więcej o projekcie tutaj.

Serdecznie gratulujemy!
Kolaż zdjęć. Od lewej: Zdjęcie salonu, z planu serialu
Projekt dokumentalny o tożsamościach Dolnego Śląska, pt. „Anew/Od nowa” | Fot. Paweł Starzec