Data publikacji: 12 maja 2025
„Od porcelany do serigrafii”. Wystawa grafik studentek i studentów wzornictwa Uniwersytetu SWPS na Zamku Królewskim w Warszawie
Autor(ka) artykułu: Redakcja
Tajemnica, groteska, fantastyczne stworzenia to główne tematy grafik studentów School of Form Uniwersytetu SWPS inspirowanych historyczną porcelaną z kolekcji Zamku Królewskiego w Warszawie. Młodzi artyści stworzyli wielobarwne grafiki w technice sitodruku, reinterpretując dekoracje wybranych obiektów. Efekty będzie można zobaczyć od 27 maja do 29 czerwca 2025 r. w Nowej Izbie Poselskiej na Zamku Królewskim.

Od porcelany do serigrafii
Wystawa „Od porcelany do serigrafii” prezentuje prace studentów IV roku wzornictwa na Uniwersytecie SWPS powstałe w ramach współpracy z Zamkiem Królewskim w Warszawie, gdzie niedawno otwarto Galerię Porcelany.
Inspiracją do działań twórczych stała się wyjątkowa kolekcja porcelany – głównie z Królewskiej Manufaktury Porcelany w Miśni, ale również z dalekowschodnich ośrodków, w tym Chin i Japonii. Studenci czerpali pomysły z wybranych dzieł Adama Friedricha von Löwenfincka – jednego z najwybitniejszych dekoratorów XVIII-wiecznej porcelany, znanego z przedstawień fantastycznych zwierząt i pejzaży oraz ornamentyki o zaskakującej dynamice.
Dekoracje te były punktem wyjścia dla studentów, którzy stworzyli autorskie grafiki odnoszące się do wybranych obiektów. Skłaniają one do refleksji nad estetyką i symboliką porcelanowego świata. Podczas zajęć zastanawialiśmy się, dlaczego właśnie motywy tajemnicy, niepokoju i groteski – obecne w XVIII-wiecznej dekoracji – mogą rezonować ze współczesną wrażliwością. Co sprawia, że te obrazy wciąż działają na wyobraźnię? Jak przekładają się na dzisiejszy język wizualny?
dr Agnieszka Rayss
fotografka, wykładowczyni w School of Form USWPS
Efektem tych przemyśleń są wielokolorowe grafiki wykonane w technice sitodruku – każda z nich stanowi współczesną interpretację historycznego dzieła sztuki.
Młodzi twórcy pracowali w technice serigrafii (inaczej sitodruku). To tradycyjna technika z obszaru grafiki warsztatowej wywodząca się z Japonii. Jest to nieliczna z technik, która daje ogromne możliwości kolorystyczne i formalne, możliwe do uzyskania krótkim czasie. Można powiedzieć że to technika skrojona na miarę naszych czasów.
Marta Kwiatek
graficzka, ilustratorka, kierowniczka pracowni sitodruku i rysunku na Uniwersytecie SWPS
Wystawa jest zaproszeniem do podróży między epokami, a także dowodem na to, że fascynacje sprzed wieków mogą być inspirującym materiałem do opowieści o świecie dziś.
Autorki i autorzy grafik
Mirella Glinka, Oliwia Głogowska, Hanna Górzyńska, Weronika Gudaniec, Kaja Herjan, Inga Juszkiewicz, Barbara Kaźmierczak, Michał Maciejewski, Aleksandra Polaszek, Oliwia Popławska, Michał Rutkowski, Sylwia Skłodowska, Julia Szałapska, Katarzyna Szczepańska, Wiktoria Sztachelska, Oliwia Trojan, Natalia Wielocha, Stanisław Wojtiuk, Hubert Wojniak, Anna Diana Zavadska.
















Informacje praktyczne
Od porcelany do serigrafii
Gdzie: Nowa Izba Poselska, Zamek Królewski w Warszawie
Kiedy: 27 maja – 29 czerwca 2025 r.
Opieka nad projektem
dr Anna Szkurłat
Galeria Porcelany, Zamek Królewski w Warszawie