Data publikacji: 8 lutego 2024

Kreatywne warsztaty: wspólna misja School of Form i marki Paged

Współpraca z otoczeniem
Ewa Klekot
Megi Malinowska
Marta Rowińska

W trakcie tego semestru zimowego osoby studiujące na II i IV roku wzornictwa na Uniwersytecie SWPS biorą udział w ciekawych zajęciach zorganizowanych we współpracy z firmą Paged Sklejka. Pod czujnym okiem doświadczonych prowadzących – projektantek: Anny Bery, Agaty Nowak, Marty Rowińskiej, Megi Malinowskiej oraz antropolożki dr Ewy Klekot, powstaną projekty wykonane w pełni z surowców wtórnych, pochodzących z produkcji mebli.

Uczestnicy warsztatów siedzący przy dużym stole, na którym leżą prototypy ich projektów
Warsztaty studentów SOF z firmą PAGED | Fot. School of Form

Projekt Biznes

Kurs „Projekt Biznes” prowadzony przez Annę Berę i dr Ewę Klekot, jest zaplanowany na ostatni etap kształcenia w warszawskiej School of Form. To wymagający projekt, mający na celu wrzucenie osób uczestniczących w zajęciach na przysłowiową głęboką wodę, przygotowując ich do przyszłego środowiska zawodowego. Dzięki tej inicjatywie mają możliwość wykorzystania zdobytej dotychczas wiedzy do rozwiązywania konkretnych problemów, a także do komunikacji ze zleceniodawcą. Muszą zapoznać się z briefem projektowym oraz stawić czoła ograniczeniom, które często będą pojawiały się w ich zawodzie, takim jak dostępność materiałów i technologii.

Główne zadanie polegać będzie na zaprojektowaniu i wykonaniu prototypu obiektu o wymiarach nie większych niż 40 x 40 x 40 cm. Ma on mieć charakter upominku dystrybuowanego przez naszego partnera biznesowego – firmę Paged. Każdy z zespołów projektowych otrzyma jeden zestaw materiałów, których użyje do zbudowania prototypu. Dostarczone surowce będą obejmowały części reprezentujące trzy technologie obróbki drewna i produktów drewnopochodnych, w tym gotowe moduły ze sklejki, elementy gięte oraz elementy strugane lub toczone.

Prowadząca warsztaty mówiąca do studentów siedzących przy stole, na którym znajdują się prototypy ich projektów | Fot. School of Form
„Projektowanie Mebla” - zajęcia studentów II roku School of Form z firmą PAGED

Z dostarczonych zasobów każda z grup będzie musiała stworzyć produkty, które nie tylko odzwierciedlają innowacyjne podejście do tematu, ale także opierają się na recyklingu odpadów powstałych w procesie produkcji mebli. Zespół może wykorzystać w swoim projekcie inne materiały, jednak mogą one stanowić nie więcej niż 20 proc. całego obiektu. Brief projektowy dostarczony przez partnera wskazuje, że obiekt powinien być nieoczywisty, dowcipny, zaskakujący, intrygujący, a także powinien sprawiać wrażenie jednorodnego i zintegrowanego, np. poprzez użycie koloru. Gotowy projekt powinien opierać się na konkretnej i realnej użyteczności.

W części humanistycznej przewidziano cztery spotkania, które poprowadzi antropolożka dr Ewa Klekot. Pierwsze zajęcia wprowadzają w temat afordancji w kontekście designu. Omówiona zostanie funkcjonalność i znaczenie obiektu, a także kreatywne aspekty, takie jak wplatanie dowcipu i elementów zaskoczenia w swoje prace przy zachowaniu ich funkcjonalności. Część zajęć będzie poświęcona kulturowym kontekstom upominków, pamiątek oraz „gadżetów”, ze szczególnym uwzględnieniem „gadżetów marketingowych”. Na drugich zajęciach określane są pytania badawcze do desk researchu. Pytania te będą dokładnie analizowane na trzecim spotkaniu.Podczas ostatnich zajęć omówiona zostanie koncepcja prototypów oraz ich potencjalnych kontekstów kulturowych i społecznych.

Projektowanie Mebla

„Projektowanie Mebla” to zajęcia skierowane do osób studiujących na II roku specjalności projektowania produktu na School of Form, prowadzone przez Agatę Nowak, Megi Malinowską, Martę Rowińską oraz dr Ewę Klekot, odpowiedzialną za część humanistyczną. W ramach sześciotygodniowego projektu, realizowanego w parach, studenci mają za zadanie stworzyć system składający się z maksymalnie trzech elementów konstrukcyjnych, wykorzystując głównie sklejkę jako surowiec.

Cały proces projektowy jest dość złożony, obejmuje m.in wstępny research, szkicowanie, makietowanie i prototypowanie. Spotkania składają się z krótkich wykładów lub prezentacji, zintegrowanych z praktyczną pracą nad projektami i sesjami konsultacyjnymi. Osoby uczestniczące w zajęciach pracują pod okiem prowadzących, ale ostateczne decyzje dotyczące funkcji i formy projektów należą do nich. To nie tylko możliwość praktycznego wykorzystania zdobytej wiedzy, ale także szansa na rozwinięcie umiejętności prezentacyjnych oraz nabycie doświadczenia w kompleksowym procesie projektowym.

Warsztaty studentów SOF z firmą PAGED | Fot. School of Form

Owocna współpraca

To nie pierwszy raz, gdy School of Form współpracuje z marką Paged. W zeszłym roku studenci i studentki wykorzystywali do swoich projektów technologię CNC oraz dostarczone przez firmę surowce używane w produkcji mebli. W 2022 roku ich końcowe projekty zostały wystawione na Targach Rzeczy Ładnych, w siedzibie firmy Paged Sklejka w Piszu oraz na kampusie Uniwersytetu SWPS w Warszawie. Więcej o zeszłorocznej współpracy można przeczytać na stronach Uniwersytetu SWPS.

Prowadzący

Megi Malinowska

Projektowanie produktu

Współzałożycielka marki meblowej Tabanda – www.tabanda.pl Marka TABANDA powstała w 2009 roku. W ciągu dwunastu lat działalności jej twórcy stworzyli kolekcję wysokiej jakości mebli, cieszących się stale rosnącym uznaniem w Polsce i na świecie. Swoimi projektami wkradli się między innymi na łamy Wallpaper, Elle Décor, ICON czy Designboom. 10-cio krotnie zdobyli także wyróżnienie 'Must Have' w ramach Łódź Design Festival za wdrożone meble. Za stworzenie interaktywnej wystawy “Strefa Testów” na Łódź Design Festival 2014 zostali nagrodzeni tytułem Kreatora Roku 2014 przez magazyn pięknych idei Design Alive. W 2015 współtworzyli wystawę narodową „Do it your way” na festiwalu Milan Design Week w Mediolanie, organizowaną przez Instytut Adama Mickiewicza. W 2020 otrzymali nagrodę brytyjskiego magazynu BUILD : Best sustainable manufacturer - Europe. W 2021 roku otrzymali wyróżnienie The Best of Elle Decoration w kategorii Autorska Marka. Przez minione lata byli obecni na targach meblarskich i festiwalach w Polsce i na świecie tj. IMM Cologne, ICFF New York, M&O Paris, Milan Design Week, Warsaw Home, DMY Berlin, Łodź Design Festival, Gdynia Design Days. Indywidualnie realizuje się również na polu artystycznym głównie w instalacjach land-artowych.

Marta Rowińska

Projektantka

Zajmuje się architekturą, proejktowaniem wnętrz i wystaw. Współzałożycielka pracowni projektowej beton. Finalistka Mies van der Rohe Award 2011 oraz laureatka I edycji Nagrody Architektonicznej Polityki w 2021 roku. Jej prace wystawiane byly m.in. na Design March, Reykjavík; Gdynia Design Days; Helsinki Design Week (2016), Ventura Lambrate, Mediolan (2015), Gdynia Design Days (2014), London Design Festival (2013), Korea Foundation Cultural Center Gallery, Seul (2012).

Ewa Klekot

Antropolożka kultury, tłumaczka, absolwentka archeologii i etnografii, doktor nauk o sztuce

Biogram

Antropolożka kultury, tłumaczka, absolwentka archeologii i etnografii, doktor nauk o sztuce. Naukowo zajmuje się antropologią wzornictwa, sztuki oraz antropologią wytwarzania. Interesuje się interdyscyplinarnym łączeniem humanistyki i nauk społecznych z projektowaniem i działaniami artystycznymi. Bada m.in. na czym polega relacja wytwórcy z jego otoczeniem, czym się różni „materia” od „materiału”, a także dlaczego rozpowszechnione jest przekonanie, że wytwarzanie ręczne i maszynowe wykluczają się nawzajem. Autorka licznych publikacji, m.in. Sprawczość w fabryce porcelany, w: „Kultura Popularna” (2017), Uwikłanie w nowoczesność: o tożsamości rzeczy zaprojektowanych, w: Z drugiej strony rzeczy. Polski dizajn po roku 1989 (2018), Mētis – wiedza asystemowa, w: „Teksty Drugie” (2018). Kierowała interdyscyplinarnym projektem „Ludzie z fabryki porcelany”, który budził i cały czas budzi szerokie zainteresowanie. Wspólnie z Olgą Milczyńską zrealizowała wystawę „Robić/Rzeczy” na Łódź Design Festival 2019. Od 2015 r. jest przewodniczącą Rady Muzeum Etnograficznego w Krakowie, a od od 2017 r. członkinią zarządu SIEF (Europejskiego Stowarzyszenia Etnologów i Folklorystów). Na Uniwersytecie SWPS prowadzi zajęcia: humanistyka w projektowaniu, pracownia humanistyczno-społeczna dla projektantów, projektowanie przestrzeni i obiektów.