Data publikacji: 3 września 2024

Design Stories London

Autor(ka) artykułu: Magdalena Szczuka

Agnieszka Jacobson-Cielecka
Eventy i wystawy
Alicja Bielawska
Ewa Klekot

Zapraszamy na wyjątkowe spotkanie w Royal College of Art w Londynie, gdzie podczas panelu dyskusyjnego projektantki, edukatorki i badaczki podzielą się swoimi doświadczeniami. Porozmawiamy o tym, jak kobiety mogą wpływać na przyszłość designu i kształtować społeczeństwo poprzez swoją twórczą działalność.

Gdzie
Londyn
Kiedy
19 września 2024, 18:00
Grafika promująca wydarzenie Design Stories w Londynie. Po dwóch stronach grafiki widać wyciągnięte do siebie dłonie.
Materiały School of Form

Twórczynie o nowoczesnym designie

„Design Stories” jest częścią projektu „Looking Through Objects”, który bada, jak kobiety zmieniają świat poprzez design. W ramach tej inicjatywy organizowana jest wystawa objazdowa oraz cykl wykładów i spotkań w kilku miastach w Polsce, Wielkiej Brytanii, Belgii i krajach bałtyckich. To przestrzeń, gdzie badaczki, historyczki i projektantki dzielą się swoimi doświadczeniami i przemyśleniami na temat roli kobiet w designie. Podczas spotkań zgłębimy zarówno subiektywne, jak i obiektywne spojrzenia naszych prelegentek na współczesny design.


Chcieliśmy, aby „Design Stories” nie ograniczało się jedynie do teorii, lecz stało się miejscem dialogu o praktyce projektowej z kobiecej perspektywy. Wierzymy, że takie podejście lepiej oddaje dzisiejsze postrzeganie designu, który często wymyka się sztywnym ramom i etykietom. Dlatego uważamy, że warto wsłuchać się zarówno w głosy historyczek, jak i aktywnie działających projektantek, aby uzyskać pełniejszy obraz tego, czym jest współczesny design.

Agnieszka Jacobson-Cielecka

Agnieszka Jacobson-Cielecka


To już druga edycja projektu, tym razem w formie panelu dyskusyjnego, który ma na celu zbliżenie środowisk projektowych z Polski i Wielkiej Brytanii. To także początek przygotowań do kolejnej edycji „Design Stories Warsaw”, która odbędzie się w listopadzie 2025 r. Ta edycja projektu jest częścią programu wymiany kulturalnej między Wielką Brytanią a Polską. Pierwsza edycja wydarzenia odbyła się online w listopadzie 2021 r. Wszystkie materiały zostały zebrane w jednej publikacji, którą można znaleźć tutaj .

Od muzy do głównej bohaterki

„Design Stories” jest integralną częścią kuratorskiego projektu „Looking Through Objects”, który celebruje znaczący wpływ kobiet na kształtowanie zmian na świecie. Na przestrzeni lat rola kobiet w designie ewoluowała – od muz i inspiracji dla projektantów po główne bohaterki, aktywne twórczynie i niezależne myślicielki. W ostatnich latach coraz większy nacisk kładzie się na jakość i holistyczne podejście do projektowania, zamiast na spektakularne, lecz krótkotrwałe efekty wizualne, które dominowały w przeszłości. Oprócz seminariów, dyskusji i cyklu spotkań „Design Stories”, projekt obejmuje także wystawę objazdową prezentującą prace współczesnych polskich twórczyń. Pierwsza odsłona wystawy miała miejsce w Tallinie w 2022 r. w Estonian Museum of Applied Art and Design, kolejna odbyła się w NOMUS – Nowym Muzeum Sztuki w Gdańsku w 2023 r., następna planowana jest na wiosnę 2025 r. w Muzeum Designu w Brukseli.

Szczegóły projektu

Kuratorką projektu jest dr Agnieszka Jacobson-Cielecka, dziekan Wydziału Projektowania Uniwersytetu SWPS w Warszawie i dyrektorka programowa School of Form oraz dr Gian Luca Amadei z Royal College of Art w Londynie.


Inicjatywa „Design Stories London” powstała we współpracy z Royal College of Art. Wydarzenie jest wspierane przez British Council oraz Polski Instytut Kultury w Londynie. Jest częścią programu wydarzeń Brompton Design District oraz London Design Festival.


Moderatorzy wydarzenia:

  • Oli Stratford
  • Disegno Journal

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, ale liczba miejsc jest ograniczona. Zarezerwuj swoje miejsce tutaj.

Grafika ze wszystkimi szczegółami wydarzenia, datą, miejscem oraz logotypami wszystkich partnerów.
Materiały School of Form

Kuratorki wystawy

Alicja Bielawska

Artystka wizualna, której twórczość skupia się na materialnym aspekcie codzienności oraz na związkach między przedmiotami, wnętrzami a wspomnieniami. Jest adiunktem na Uniwersytecie SWPS w Warszawie i wykładowczynią w School of Form. Ukończyła historię sztuki na Uniwersytecie Warszawskim oraz Fine Arts w Gerrit Rietveld Academie w Amsterdamie, gdzie uzyskała także doktorat z zakresu sztuk pięknych.

Ewa Klekot

Antropolożka sztuki, tłumaczka, absolwentka archeologii i etnografii, doktor nauk o sztuce. Interesuje się interdyscyplinarnym łączeniem humanistyki i nauk społecznych z projektowaniem i działaniami artystycznymi. Kierowała interdyscyplinarnym projektem badawczym „Ludzie z fabryki porcelany” (0264/NPRH4/H2b/83/2016), a ostatnio wspólnie z ceramiczką Olgą Milczyńską zrealizowała wystawę Robić/Rzeczy na Łódź Design Festival 2019. Aktualny obszar badań to antropologia wytwarzania: umiejętności, wiedza ciała, materiały i procesy; tradycje wytwarzania a dziedzictwo niematerialne.

Joyce Sheau Roei Yee

Profesorka projektowania i innowacji społecznych w Northumbria School of Design w Wielkiej Brytanii. Ukończyła studia doktoranckie z zakresu projektowania na Northumbria University oraz studia magisterskie z komunikacji wizualnej w Central Saint Martins. Yee z pasją angażuje się w projektowanie na rzecz dobra społecznego, promując praktyki uwzględniające różnorodność kulturową, jednocześnie kwestionując zindustrializowane i zdominowane przez zachodnią perspektywę modele projektowania.

Teal Triggs

Profesorka projektowania graficznego w School of Communication na Royal College of Art. Doktorat obroniła na Uniwersytecie w Reading. Jako edukatorka i badaczka w dziedzinie projektowania graficznego publikuje prace dotyczące feminizmu, projektowania graficznego oraz self publishing. Triggs jest współzałożycielką Women’s Design + Research Unit (WD+RU) i główną członkinią Higher Education Academy.