Data publikacji: 15 stycznia 2025
Design Stories Brussels
Autor(ka) artykułu: Redakcja
Zapraszamy na wyjątkowe spotkanie w Design Museum w Brukseli poświęcone roli projektantek w kształtowaniu zmian społecznych.
Twórczynie o nowoczesnym designie
„Design Stories” jest częścią projektu „Looking Through Objects”, który bada, jak kobiety zmieniają świat poprzez design. W ramach tej inicjatywy organizowana jest wystawa objazdowa oraz cykl wykładów i spotkań w kilku miastach w Polsce, Wielkiej Brytanii, Belgii i krajach bałtyckich. To przestrzeń, gdzie badaczki, historyczki i projektantki dzielą się swoimi doświadczeniami i przemyśleniami na temat roli kobiet w designie.
Chcieliśmy, aby „Design Stories” nie ograniczało się jedynie do teorii, lecz stało się miejscem dialogu o praktyce projektowej z kobiecej perspektywy. Wierzymy, że takie podejście lepiej oddaje dzisiejsze postrzeganie designu, który często wymyka się sztywnym ramom i etykietom. Dlatego uważamy, że warto wsłuchać się zarówno w głosy historyczek, jak i aktywnie działających projektantek, aby uzyskać pełniejszy obraz tego, czym jest współczesny design.
Agnieszka Jacobson-Cielecka
To już druga edycja „Design Stories”, która tym razem przybrała formę cyklu paneli dyskusyjnych. Pierwsza edycja projektu odbyła się online w listopadzie 2021 r. Wszystkie materiały zostały zebrane w anglojęzycznej publikacji i udostępnione na stronie internetowej Uniwersytetu SWPS
Od muzy do głównej bohaterki
„Design Stories” jest integralną częścią kuratorskiego projektu „Looking Through Objects”, który celebruje znaczący wpływ kobiet na kształtowanie zmian na świecie. Na przestrzeni lat rola kobiet w designie ewoluowała – od muz i inspiracji dla projektantów po główne bohaterki, aktywne twórczynie i niezależne myślicielki. W ostatnich latach coraz większy nacisk kładzie się na jakość i holistyczne podejście do projektowania, zamiast na spektakularne, lecz krótkotrwałe efekty wizualne, które dominowały w przeszłości.
Oprócz seminariów, dyskusji i cyklu spotkań projekt obejmuje także wystawę objazdową prezentującą prace współczesnych polskich twórczyń. Swój pierwszy przystanek wystawa miała w Estonian Museum of Applied Art and Design w Tallinie w 2022 r., a kolejne w NOMUS – Nowym Muzeum Sztuki w Gdańsku w 2023 r. i rok później w Royal College of Art w Londynie. W tym roku wystawę będzie można oglądać w Brukseli – otwarcie odbędzie się 9 maja.
Szczegóły spotkania
Moderator: Oli Stratford, redaktor naczelny magazynu „Disegno”
Spotkanie otworzy: Arnaud Bozzini, dyrektor Design Museum Brussels
Kuratorzy projektu: dr Agnieszka Jacobson-Cielecka, dziekan Wydziału Projektowania Uniwersytetu SWPS w Warszawie i dyrektorka programowa School of Form oraz dr Gian Luca Amadei z Royal College of Art w Londynie.
„Design Stories Brussels” to efekt współpracy Design Museum Brussels, Uniwersytetu SWPS, Instytutu Polskiego w Brukseli, Royal College of Art oraz magazynu Disegno Inicjatywa odbywa się w ramach polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej w 2025 r.
Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, ale liczba miejsc jest ograniczona. Zapisz się
Spotkanie „Design Stories Brussels” jest zapowiedzią wystawy „Looking Through Objects” w Design Museum Brussels, która potrwa od 9 maja do 28 września 2025 r.
Panelistki i paneliści
Gian Luca Amadei
Historyk architektury, badacz i kurator. Jego zainteresowania oscylują pomiędzy architekturą, historią, urbanistyką, socjologią a kontekstem kulturowym. Gorący zwolennik kształcenia ustawicznego. Wykładowca w Royal College of Art w Londynie. Autor książek: „Discovering Women in Polish Design” (2009) i „Victorian Cemeteries and the Suburbs of London” (2022).
Marjan Sterckx
Profesorka historii sztuki na Uniwersytecie Gandawskim, gdzie wykłada sztukę XIX wieku i projektowanie wnętrz. Założycielka grupy badawczej The Inside Story: Art & Interior 1750-1950 (ThIS). Była współkuratorką wystawy „Untold Stories: Women Designers in Belgium 1880-1890” w Design Museum Brussels. W pracy badawczej zajmuje się przenikaniem sztuki, płci i przestrzeni w okresie od około 1750 do 1950 roku.
Katarina Serulus
Niezależna badaczką i kuratorka specjalizująca się w historii sztuki i kulturach projektowych. Jej praca doktorska na temat promocji wzornictwa przemysłowego w powojennej Belgii została opublikowana w 2018 r. Jest inicjatorką projektu Wiki Women Design, który miał na celu zwrócenie uwagi na często pomijany dorobek belgijskich projektantek. Była też kuratorką kilku wystaw designu.