Data publikacji: 24 listopada 2023

Graduation Show 9

Graduation 9

W dniach 25-26 listopada 2023 r. miała miejsce 9. edycja wystawy Graduation Show, prezentującej prace dyplomowe studentów i studentek 4. roku wzornictwa School of Form. Dla wielu debiutujących projektantów i projektantek to wyjątkowe wydarzenie będzie nie tylko zwieńczeniem czterech lat nauki, lecz także pierwszą okazją do przedstawienia swoich prac szerszej publiczności.
Wernisaż inaugurujący wystawę odbył się 24 listopada o godzinie 18.00 w Pawilonie Bliska 12 w Warszawie.

Grafika promująca wystawę Graduation. Tło składa się z konturów odwróconej litery G, w środku znajduje się kwadrat z napisem
Materiały School of Form

Projekty dyplomowe

Opowieść o designie i wrażliwości

Graduation Show to nie tylko prezentacja prac dyplomowych; to opowieść o ogromnym wysiłku, zaangażowaniu i pasji, jakie studenci i studentki School of Form włożyli w proces tworzenia. Tegoroczna edycja jest szczególna, ponieważ jest pierwszym tego rodzaju wydarzeniem w Warszawie, na której można obejrzeć rzeczywiste obiekty stworzone przez naszych utalentowanych absolwentów i absolwentki, zamiast samych zdjęć z załączonymi opisami. Wystawę wyróżnia także różnorodność mediów, materiałów, technik rzemieślniczych i zaawansowanych narzędzi użytych do stworzenia prezentowanych dzieł.
Mimo trudności związanych z pandemią, która przypadła na część studiów, absolwenci i absolwentki School of Form stworzyli prace o wyjątkowo dojrzałym charakterze. Choć znajdują się na wczesnym etapie swojej kariery, jest w nich ogromny potencjał do kształtowania przyszłej rzeczywistości, a ich świeże spojrzenie i podejście do projektowania są bardzo obiecujące.

Tematyka prac

Design jako manifest

Prace studentów i studentek School of Form nie są jedynie ozdobami zapewniającymi doznania estetyczne. Poruszają aktualne problemy społeczne i środowiskowe. Niektóre z nich stanowią komentarze, inne proponują rozwiązania, a jeszcze inne wyrażają sprzeciw wobec obecnego stanu rzeczy. Artystyczne eksploracje podejmowane przez studentów dotykają kwestii związanych ze środowiskiem, ochroną ekosystemów i odpowiedzialnym korzystaniem z dostępnych surowców.
Projekty zgłębiają także zagadnienia wokół płynności płci, starając się przełamać utrwalone stereotypy związane zarówno z kobiecością, jak i męskością. Poprzez swoje prace debiutujący projektanci i projektantki poszukują uniwersalnych systemów znaków i efektywnych metod komunikacji. Nie uciekają od trudnych tematów, takich jak choroby, zaburzenia czy traumy związane m.in. z wojną w Ukrainie i sytuacją na polsko-białoruskiej granicy. Z równie wielką pasją i wnikliwością badają też zjawiska obecne w codziennym życiu większości z nas, takie jak nuda czy lenistwo.

Młodzi artyści

Spotkanie z talentami

Graduation Show 9 to coś więcej niż wystawa prac dyplomowych; to spotkanie z młodymi talentami, które już teraz zaczynają zmieniać oblicze designu w Polsce. Cieszymy się, że tak wielu miłośników sztuki odwiedziło Pawilon Bliska 12 w Warszawie, by uczestniczyć w tym niezwykłym wydarzeniu.