Ekologia w projektowaniu cyfrowym

  • projektant: Mateusz Gonerko
  • promotorzy: Filip Zagórski, Henryk Zagórski
Graduation 1/2 (7+8)
Zdjęcie przedstawiające smartfona leżącego na trawie. Projekt dyplomowy Mateusza Gonerko, absolwenta School of Form
Projekt: Ekologia w projektowaniu cyfrowym | Projektant: Mateusz Gonerko

Projekt dyplomowy

Ekologia w projektowaniu cyfrowym

Nowy, oszczędny interfejs w trybie dark mode, pochłaniający mniej energii i tym samym zmniejsząjący ślad węglowy.

Zadziwiające jest, jak rzadko zastanawiamy się nad funkcjonowaniem Internetu. Sieć ta tak głęboko wtopiła się w nasze codzienne życie, że niemal przestaliśmy ją dostrzegać. Trudno jest dostrzec zmarnowaną energię w skrzynce przepełnionej mailami. Skoro wszystko działa, po co się nad tym zastanawiać?

Niestety, infrastruktura, która napędza globalną sieć, nie jest taka, jak sobie wyobrażamy. Cyfrowa chmura to nie tylko abstrakcyjne pojęcie; to serwerownie, centra danych, kable nad ziemią i w oceanie. Te miejsca pochłaniają nieprawdopodobne ilości energii każdego dnia. Ślad węglowy, który wytwarzają, równa się sumie emisji dwutlenku węgla spowodowanej przez pasażerski ruch lotniczy każdego roku.

Tyle mówi się o „flight shamingu” i zrównoważonych środkach transportu, a okazuje się, że nie trzeba nawet wsiadać do samolotu, aby przyczynić się do zanieczyszczenia środowiska. Projekt stanowi propozycję oszczędnej formy interfejsu w trybie dark mode. Takie rozwiązanie jest dedykowane m.in. dla tekstylnej kolaboracji Stussy&Tekla. Zrównoważony rozwój w branży e-commerce ma swoje odzwierciedlenie w redukcji ilości zdjęć i materiałów wideo na rzecz typografii i subtelnych animacji, które ożywiają interfejs. Suma tych rozwiązań to nie tylko cyfrowy produkt, ale przede wszystkim manifest projektowy – Planet Centric Design.

Projektant

Mateusz Gonerko

Specjalność: Communication Design
Rok ukończenia: 2022

Graduation Show ½(7+8)

Ten artykuł jest częścią kolekcji „Graduation Show ½(7+8)”.

dowiedz się więcej