Data publikacji: 10 marca 2023

Graduation Show ½(7+8)

Graduation 1/2 (7+8)
Eventy i wystawy
Nasze projekty

„Graduation Show” to najważniejsze wydarzenie dla studentów i studentek School of Form, wieńczące cztery lata studiów. Projekty dyplomantów, w które włożyli nie tylko serca i energię, lecz także wiedzę i umiejętności zdobyte na studiach, zostaną po raz pierwszy zaprezentowane szerokiemu gremium. Wernisaż odbył się 10 marca 2023 r. o godz. 17.00 w holu głównym warszawskiej filii Uniwersytetu SWPS.

Grafika promująca wydarzenie. Na środku jest napis

Projekt dyplomowy

Koniec wieńczy dzieło

Proces przygotowania pracy dyplomowej w School of Form trwa w założeniu rok, w praktyce obejmuje jednak cały okres czteroletnich studiów, których program został ułożony w taki sposób, aby krok po kroku prowadzić do projektu dyplomowego. Projekt dyplomowy jest wyjątkowy – trudniejszy, obciążony większymi emocjami i ambicjami. Uczeni wrażliwości na społeczeństwo i środowisko studenci i studentki czują, że ich obowiązkiem jako projektantów jest kwestionowanie przyjętego porządku i zmienianie świata. Aby zaprojektować coś od nowa, trzeba dobrze zrozumieć i zbadać to, co już jest, oraz zastanowić się, dlaczego jest właśnie takie. Trzeba poznać kontekst, odbiorcę, potrzeby i ograniczenia, a także znaleźć niszę – niezauważony, niezagospodarowany, niezaprojektowany jeszcze kawałek. Wystawa udowadnia, że chociaż wszystko już zostało zaprojektowane, można to zaprojektować jeszcze raz – inaczej.

Rozwiązanie dzisiejszych problemów i refleksja nad przyszłością

Tegoroczne prace dyplomowe opowiadają o tęsknocie za domem i dumie z własnej kultury. Zagłębiają się w lokalność, badają źródło uczucia przynależności, zatrzymują w filmowej klatce marzenia dzisiejszej studenckiej społeczności, aby można było o nich z zaciekawieniem posłuchać za kilka czy kilkanaście lat. Projekty podnoszą problem nadkonsumpcji i wpływu używanych materiałów na środowisko naturalne. Studenci i studentki wykorzystują w swojej twórczości m.in. stare opony czy odzież, łącząc sentyment z upcyklingiem, szukają również alternatywnych surowców. Wiele projektów skłania do refleksji nad ulotnością pamięci i nieznaną przyszłością.

Pomysły praktyczne i abstrakcyjne

Część autorów i autorek zaprojektowało praktyczne rozwiązania wspierające ciało i ducha, kojące zmysły, dające możliwość odpoczynku. Inne prace są abstrakcyjne, stanowią zabawę formą, zachęcają do zadawania pytań i samodzielnego szukania odpowiedzi.

Dużo się wydarzyło w ostatnim czasie. Na poziomie meta: pandemia, wojna, inflacja. Wielkie problemy rzutują na życie jednostek. Dyplomy pokazują jak mądrze i wrażliwie studentki oraz studenci przetwarzają swoje indywidualne doświadczenia na projekty.

Jola Starzak, koordynatorka School of Form oraz Agnieszka Jacobson-Cielecka, Dziekan Wydziału Projektowania