Data publikacji: 11 lutego 2022

Ubranie na przetrwanie

Współpraca z otoczeniem
Nasze projekty
Ubranie na przetrwanie

Dużo mówimy o nieuchronnej katastrofie klimatycznej. Jak będziemy się ubierać w postapokaliptycznej rzeczywistości 2237 roku? Czy moda – rozumiana jako sojusz przemysłu i mediów – straci rację bytu?

Kolekcja
Kolekcja "Ubranie na przetrwanie" zaprojektowana przez studentów SOF we współpracy z firmą LPP | Fot. Dominik Cudny i Arek Szwed

Ubranie na przetrwanie – moda postapokaliptyczna

Studenci i studentki projektowali z myślą o bohaterkach i bohaterach mierzących się z wyzwaniami życia na Ziemi w dobie radykalnych zmian środowiska życia człowieka i postępującej coraz gwałtowniej katastrofy klimatycznej. Jako tworzywo posłużyły im wadliwe, wybrakowane lub zniszczone elementy kolekcji produkowanych masowo i dostarczonych przez LPP SA.

Zindywidualizowane wyobrażenia przyszłości połączył wspólny mianownik ograniczeń: limitowany dostęp do energii, zasobów materialnych i narzędzi. Te założenia otworzyły drogę do eksperymentów formalnych i poszukiwania niecodziennych metod konstrukcji. Hybrydowe formy powstały z surowców pozyskanych w trybie cyrkularnego zarządzania odpadami.

Strategia upcyklingu – czyli odzyskiwania, zamiast wytwarzania surowców – dała efekty w kilku płaszczyznach. Owocem pracy jest seria intrygujących sylwetek, ale także krytyczna refleksja nad współczesnymi praktykami w przemyśle odzieżowym, kosztami ekologicznymi produkcji i społeczną odpowiedzialnością w projektowaniu.

Targi Rzeczy Ładnych

Kolekcja "Ubranie na przetrwanie" została pokazana podczas Targów Rzeczy Ładnych 2022, największych targów niezależnego designu w Polsce. Wydarzenie promuje i przyciąga najlepszych projektantów i ilustratorów. Każdą edycję odwiedza ok. 10 tysięcy osób. Podczas targów odbywają się liczne wystawy, spotkania i projekty specjalne.