K-tray

  • projektant: Ewelina Dzienyńska, Aleksandra Majewska
  • promotorzy: Sara Boś, Megi Malinowska
Julia Keilowa
Projekt: K-tray | Zespół projektowy: Ewelina Dzienyńska i Aleksandra Majewska | Fot. School of Form
Projekt: K-tray | Zespół projektowy: Ewelina Dzienyńska i Aleksandra Majewska | Fot. School of Form

Projekt studencki

K-tray

Taca K-tray inspirowana została kuchnią koreańską, która słynie z różnorodności - klasyczna taca w koreańskiej stołówce szkolnej składa się z 5 przegródek (na zupę, ryż, dodatki (x2) oraz deser). Taki podział sprawia, że posiłek zawiera w sobie nie tylko różnorodność smaków, ale również ogrom składników odżywczych. Tę zasadę przyjęliśmy przy tworzeniu podziałów K-tray, jednak w nieco zmienionej formule - poszczególne przegródki odpowiadają składnikom zrównoważonej diety (warzywa, owoce, zboża, nabiał, mięso, tłuszcze), a ich wielkości nawiązują do proporcji w piramidzie żywieniowej. Posiadając taki “szablon” można w łatwy sposób kształtować zdrowe nawyki komponowania posiłków.

Forma K-tray jest próbą dekonstrukcji twórczości Julii Keilowej, która wyprzedzała swoją epokę. Lata jej działalności były dalekie od prostych, minimalistycznych form, jakimi się posługiwała, dlatego K-tray nie jest odtwórczym obiektem, ale wizualizacją Keilowej jako projektantki współczesnej. Gdyby tworzyła dziś swoją estetyką wybiegałaby w przyszłość, a jej narzędziem byłoby robotyczne ramię i drukarka 3D.

Zespół projektowy

Przedmiot został zaprojektowany przez zespół studentek School of Form Uniwersytetu SWPS w składzie: Ewelina Dzienyńska oraz Aleksandra Majewska.

Projekt jest częścią wystawy poświęconej twórczości Julii Keilowej, która gości w Muzeum Warszawy od 21 marca do 1 września 2024 r.

Prace studenckie School of Form na wystawie Julii Keilowej w Muzeum Warszawy

Ten artykuł jest częścią kolekcji „Prace studenckie School of Form na wystawie Julii Keilowej w Muzeum Warszawy”.

dowiedz się więcej