Naczynie „Kumi”

  • projektant: Oliwia Kaczmarek, Oleksandra Milishchuk
  • promotorzy: Sara Boś, Megi Malinowska
Julia Keilowa
Projekt: Naczynie „Kumi” | Zespół projektowy: Oliwia Kaczmarek i Oleksandra Milishchuk | Fot. School of Form
Projekt: Naczynie „Kumi” | Zespół projektowy: Oliwia Kaczmarek i Oleksandra Milishchuk | Fot. School of Form

Projekt studencki

Naczynie „Kumi”

Projekt „Kumi” to trójmodułowe naczynie zastawy stołowej zainspirowane życiem i twórczością Julii Keilowej. Artystka, o żydowskim pochodzeniu ukończyła gimnazjum oraz studia na terenie obecnej Ukrainy, a później w Warszawie, co stanowiło fundament naszej refleksji do tego projektu.

Za temat wybrałyśmy wielokulturowość. „Kumi” nie ogranicza się jedynie do funkcji praktycznej. Trzy moduły reprezentują trzy różne kultury (polską, ukraińską i żydowską), które łącząc się, tworzą harmonijną całość. Powielone w obiekcie okręgi tworzą symbol jednoczący, podkreślający wartość współistnienia i wzajemnego zrozumienia.

Styl Art Deco został skonceptualizowany w duchu geometryzacji i uproszczenia, co jest nieodłącznym elementem projektów Julii Keilowej. W procesie zastosowano technikę ISF (incremental sheet forming), umożliwiającą precyzyjne formowanie elementów z blachy aluminium o grubości 1.5 mm. Do uszlachetnienia obiektu wykorzystano olejowane drewno olchowe.

Zespół projektowy

Przedmiot został zaprojektowany przez zespół studentek School of Form Uniwersytetu SWPS w składzie: Oliwia Kaczmarek oraz Oleksandra Milishchuk.

Projekt jest częścią wystawy poświęconej twórczości Julii Keilowej, która gości w Muzeum Warszawy od 21 marca do 1 września 2024 r.

Prace studenckie School of Form na wystawie Julii Keilowej w Muzeum Warszawy

Ten artykuł jest częścią kolekcji „Prace studenckie School of Form na wystawie Julii Keilowej w Muzeum Warszawy”.

dowiedz się więcej