Warsztat KUKA

To miejsce, w którym studenci tworzą autorskie procesy wytwarzania robotycznego i eksperymentują, jak w nowy sposób wykorzystać te już istniejące. Naszą inspiracją do badań jest wytwarzanie rzemieślnicze. Studenci sprawdzają się tutaj w kilku rolach: naukowców, technologów, konstruktorów, programistów. Jednocześnie zdobywają kompetencje, które umożliwiają im współpracę z przemysłem na równych zasadach.

Stanowisko pracy w Warsztacie KUKA, duże biurko z komputerem, za siatką dwa ramiona robotyczne KUKA
Warsztat KUKA, School of Form

Wyposażenie

Z czego można tu korzystać?

Warsztat Kuka to dom dwóch 6-osiowych ramion robotycznych KUKA z podłączeniem do systemu pneumatycznego. Pracownia jest wyposażona w popularne dla robotów narzędzia, takie jak chwytak elektryczny czy frezarka ręczna. Bank narzędzi tworzą również studenci, którzy po skończonym projekcie oddają własne narzędzia na użytek pracowni. Dzięki tej inicjatywie możemy wycinać ciastka i filcować watę.

Umiejętności

Czego można się tu nauczyć?

To idealna przestrzeń do eksperymentowania, kreowania własnych procesów robotycznych, rozwijania myślenia logicznego i matematycznego podczas programowania, nauki projektowania i wytwarzania narzędzi dla robotów, wnikliwej analizy parametrów oraz serwowaniu finalnych doświadczeń lub materializacji kodu w obiekty.
Każdy projekt realizowany w Warsztacie Kuka to współpraca pomiędzy człowiekiem a robotem, aby badać możliwości i wyznaczać nowe granice. Studenci rozwijają umiejętność uważnej obserwacji, jak wytwarzają dłonie i gimnastykują swoją wyobraźnię podczas wcielania się w robota. Uczą roboty od formowania blach aluminiowych i wyplatania, po puszczanie baniek mydlanych i tworzenie wiórków z czekolady.

Kierownicy

Sara Boś

Kierowniczka warsztatu KUKA i warsztatu maszyn numerycznych, projektantka, absolwentka School of Form i wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych

Biogram