Data publikacji: 28 lipca 2023

„Szałas na hałas” - nowa książka dr Joanny Jurgi ze School of Form

Jo Jurga

Książka „Szałas na hałas” wydawnictwa Nieśpieszne opowiada, jak zaprojektować domową przestrzeń, aby czuć się w niej dobrze i bezpiecznie. Autorką jest dr Joanna Jurga (Jo Jurga) – wykładowczyni School of Form, projektantka przestrzeni i analogowa astronautka, kilkukrotna uczestniczka symulowanych misji kosmicznych. Jeśli pragniesz uczynić swój dom bardziej przytulnym miejscem i dowiedzieć się, jakie rozwiązania projektowe umożliwiają astronautom przetrwanie tygodni izolacji w zamkniętej przestrzeni – ta lektura jest dla Ciebie!

Okładka książki „Szałas na hałas” dr Joanny Jurgi ze School of Form
Książka "„Szałas na hałas” dr Joanny Jurgi ze School of Form

Bezpiecznie w domu i w kosmosie

„Zbuduję Ci dom, będziesz miała schron, taki szałas na hałas” – śpiewa zespół Bitaminy w piosence „Dom”. Dom jest dla wielu z nas synonimem bezpieczeństwa, ostoją, do której zawsze można uciec przed zewnętrznymi problemami – znaleźć ukojenie u najbliższych, w otoczeniu znajomych przedmiotów. We współczesnym świecie znacznie więcej uwagi poświęca się zapewnianiu obywatelom fizycznego bezpieczeństwa niż poczucia komfortu psychicznego. W miejscach publicznych montuje się kamery monitoringu i znaki ostrzegające przed zagrożeniami. Jesteśmy przyzwyczajeni do komunikatów i alarmów, bramek bezpieczeństwa i częstych kontroli. Wszystko dla naszego dobra. Ten nadmiar bodźców może działać niekorzystnie na naszą psychikę i – odwrotnie do zamierzeń – powodować, że przestajemy czuć się bezpiecznie.

Czy Twój dom jest Twoim „szałasem na hałas”? Czy jest to miejsce, w którym Twoje zmysły mogą znaleźć ukojenie po nadmiarze bodźców, który oferuje świat? Czy jest to miejsce, w którym odpoczywasz po ciężkim dniu i nabierasz sił na nowe wyzwania? A jeśli nie – jak to zmienić?

Jo Jurga

Dr Joanna Jurga ma wieloletnie doświadczenie w projektowaniu bezpiecznych przestrzeni. Jej koncepcje designu pomagają odciąć się od wszechobecnego chaosu i dają odpocząć zmysłom. Jako komandor symulowanych misji kosmicznych w habitacie LunAres na własnej skórze przekonała się, co czują astronauci zamknięci w ciasnych, minimalistycznych wnętrzach. W „Szałasie na hałas” dzieli się przemyśleniami na ten temat i udziela praktycznych wskazówek, które możemy zastosować w domu, by stał się bardziej przyjaznym miejscem. Dzięki tej fenomenalnej książce zmodyfikujemy swoje otoczenie w oparciu o odczucia zmysłowe i uzupełnimy domowe wyposażenie o przedmioty podnoszące komfort życia. Poznamy też czynniki zwiększające poczucie bezpieczeństwa u osób przebywających w szpitalach i bazach kosmicznych. Pozycję wydawniczą wzbogacają niezwykłe ilustracje Martyny Ochojskiej.