Data publikacji: 7 czerwca 2023

Dorota Kabała
Ewa Stecewicz
Oliwia Kaczmarek

Spieszymy poinformować, że 26 maja 2023 r. polska drużyna NOEdesign pokonała konkurentów w finale międzynarodowego konkursu łączącego projektowanie i biznes. W The EcoFashion Hackaton próbowały swoich sił zespoły z 4 partnerskich krajów: Polski, Węgier, Czech i Słowacji. W składzie zwycięskiej drużyny znalazły się dwie studentki wzornictwa (specjalność: Industrial Design) ze School of Form Uniwersytetu SWPS. Serdecznie gratulujemy!

Konkurs The EcoFashion Hackaton realizowany był przez Uniwersytet SWPS (Polska), Budapest Metropolitan University (Węgry), Fashion Revolution (Czechy) oraz Slovak Eco Quality (Słowacja). Pierwszy etap hackatonu był niezwykle wymagający: przez 24 godziny (15–16 maja 2023 r.) uczestnicy i uczestniczki w 3-osobowych zespołach realizowali dwa zadania projektowe: przygotowanie koncepcji ekologicznego przedmiotu/narzędzia z obszaru mody, a także przygotowanie planu biznesowego i marketingowego. Według założeń konkursu młodzi projektanci podczas pracy nad pomysłami zobowiązani byli do uwzględnienia zasad zrównoważonego rozwoju i wykorzystania innowacyjnych materiałów.

W pierwszym etapie hackatonu wzięło udział po 5 drużyn z każdego z partnerskich krajów. W każdym polskim zespole pracowali utalentowani studenci i studentki z naszej uczelni. Przedstawili nowatorskie rozwiązania:

• Projektowanie z Naturą: zegarek stworzony przy użyciu skóry z grzybni (zespół BioBelle)
  • Hekscal Calendar: kalendarz z materiału SCOBY (zespół NOEdesign)
  • Mycase – etui na smartfon wykonane z materiału na bazie grzybów (zespół ZeroThreads)
  • Dyfuzor zapachowy dla mężczyzn (zespół ZLO ESSENCE)
  • Lampa wykorzystująca psychologię koloru (zespół Harmony)

Do finału, który odbył się 26 maja przed międzynarodowym jury, przeszły cztery zespoły, w tym NOEdesign. Trzy studentki: Ewa Stecewicz i Oliwia Kaczmarek (School of Form Uniwersytetu SWPS) oraz Dominika Kaczorek (Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach) ostatecznie pokonały konkurencję. Ich projekt – służący do odmierzania czasu biodegradowalny Hekscal Calendar – zwyciężył w międzynarodowej rywalizacji.

Opiekunkami i ekspertkami naszych reprezentantek podczas konkursu były mgr Dorota Kabała, dr Agnieszka Golińska i dr Anita Basińska z Uniwersytetu SWPS. To one służyły swoim doświadczeniem podczas opracowywania koncepcji zwycięskiego ekologicznego kalendarza.

Jak przebiegał proces projektowy?

"Konkurs rozpoczął się od przedstawienia 2 person, spośród których miałyśmy wybrać jedną, dla której przeznaczony będzie nasz przedmiot. Poznałyśmy również zadanie projektowe – zaprezentowanie produktu pokazującego upływ czasu.
Czasochłonna burza mózgów i dogłębna analiza każdej pojawiającej się opcji doprowadziły nas do stworzenia innowacyjnej idei unikatowego kalendarza. Hekscal Calendar powstał z myślą o osobach ceniących sobie walory wizualne i funkcjonalność. Codzienny rytuał dokładania jednego elementu (wyprodukowanego ze SCOBY – to w 100 proc. biodegradowalny materiał rozpuszczalny w wodzie, barwiony naturalnymi składnikami) pozwoli po upływie 365 dni odkryć własne dzieło sztuki. Jest to pomysł na indywidualne odmierzanie czasu. Nie ogranicza nas konkretna data, od której mamy rozpocząć odliczanie. Stworzyłyśmy model naszego produktu, projekt wizualny, prototyp opakowania, biznesplan przedsięwzięcia, plan marketingowy oraz zostawienie finansowe i prognozę sprzedaży. Przeprowadzałyśmy także badania wśród znajomych. Pozwoliły nam one dodatkowo dopracować projekt i odpowiedzieć na potrzeby potencjalnych konsumentów. Nasz wysiłek został doceniony aż trzykrotnie. Odniosłyśmy sukces w pierwszym etapie (krajowym), udało nam się także uzyskać uznanie publiczności i zdobyć największą liczbę polubień na Facebooku. Jednak największy sukces odniosłyśmy, wygrywając etap drugi – rywalizację międzynarodową" - mówiła Oliwia Kaczmarek, członkini zwycięskiego zespołu, studentka wzornictwa, SoF.