Data publikacji: 11 lutego 2024

Pamiętajcie o ogrodach

Megi Malinowska
Pamiętajcie o ogrodach

W 2021 i 2022 roku odbyły się dwie wystawy prac studentów i studentek School of Form zaprojektowanych pod opieką Megi Malinowskiej we współpracy z Olą Andrzejewską i Stowarzyszeniem Aktywności Miejskich Rozkwit. Wydarzenia były częścią programu „Naprzód Działki”, realizowanego przez SAM Rozkwit na zlecenie Zarządu Zieleni m.st. Warszawy. Brali w nim udział studenci i studentki z różnych grup i roczników.

"Pamiętajcie o ogrodach" – wystawa prac studentek i studentów SOF | Fot. Alek Grzybek

Doświadcz ogrodu wszystkimi zmysłami

Tłem i kontekstem dla projektów były warszawskie ogrody działkowe i miejskie tereny zieleni. Studenci i studentki badali złożoną naturo-kulturę działek, odkrywali rytuały ich ludzkich i nie-ludzkich użytkowników, studiowali samorodną architekturę altanek i detale ogródkowego wzornictwa.

Poszukiwania pozwoliły na stworzenie mapy zmysłowych doświadczeń, a później – opracowanie form przestrzennych, które wzmacniają lub wzbogacają ten sensoryczny krajobraz, a także – lub przede wszystkim – czynią go atrakcyjniejszym dla osób niewidomych i niedowidzących. Inna grupa pracowała nad abstrakcyjnymi lecz funkcjonalnymi dla nie-ludzkich użytkowników formami. Realizowali je z blachy przy użyciu ramienia robotycznego Kuka. Niektóre projekty powstały bez narzuconej technologii, a dobór materiału pozostał decyzją studentów.

Przygotowane przez studentów i studentki prace oddają zmienność i bogactwo ogrodu, ułatwiają ogrodnicze czynności, wykorzystują zjawiska atmosferyczne jako źródła dźwięku lub pomagają celebrować smaki działkowych plonów i wypoczywać

Wystawy w Warszawie

Prace prezentowane były w Warszawie: w Rodzinnym Ogrodzie Działkowym im. Obrońców Pokoju, w Rotacyjnym Domu Kultury na Jazdowie oraz Pawilonie Kamień nad Wisłą.

Ola Andrzejewska

kuratorka i opiekunka projektu, Stowarzyszenie Aktywności Miejskich Rozkwit

Interesuje się działaniami z pogranicza różnych dyscyplin: filozofii, sztuki, ekologii, architektury i aktywizmu. Jest współzałożycielką SAM Rozkwit, stowarzyszenia działań miejskich z siedzibą w ogrodach działkowych oraz sekretarzem Ośrodka Myśli Psychoanalitycznej (IFIS PAN, Warszawa). Wraz z zespołem SAM Rozkwit realizuje projekt Naprzód Działki, którego celem jest ochrona ogródków działkowych w Warszawie, zwiększenie dostępu publicznego i ułatwienie dialogu między właścicielami działek a lokalnymi społecznościami. Projekt powstaje we współpracy z ekspertami Zarządu Zieleni Miejskiej miasta stołecznego Warszawy. Uzyskała tytuł magistra Architektury i Urbanistyki (Politechnika Gdańska) oraz Kultury, Mediów i Społeczeństwa (GSSR, PAN Warszawa).