Data publikacji: 1 lipca 2023

Nowa Generacja na Gdynia Design Days 2023

Autor(ka) artykułu: Magdalena Szczuka

Eventy i wystawy
Nasze projekty
Agata Kiedrowicz

School of Form Uniwersytetu SWPS będzie miało znaczący wkład w tegoroczną edycję festiwalu Gdynia Design Days. Na wystawę „Nowa generacja” zakwalifikowało się aż pięć projektów naszych studentów – „Play My Life!”, „Naczynia do wypieku chleba”, „Pillove”, „Grzechotki” oraz „MoonLight”. Kuratorką wystawy jest wykładowczyni School of Form – Agata Kiedrowicz.

Gdzie
Gdynia, al. Zwycięstwa 96/98, PPNT Gdynia, budynek 3
Kiedy
1 lipca 2023, 10:00
Ceramiczne naczynia do wypieku chleba
Projekt: Naczynia do wypieku chleba | Projektantka: Magdalena Szatyńska | Fot. School of Form

Stabilność w niestabilnym świecie

Zmiany są nieodłącznym elementem współczesności, a ostatni czas jeszcze bardziej nas w tym utwierdził. Jednak, mimo tych dynamicznych przemian, wszyscy potrzebujemy stabilności i poczucia bezpieczeństwa.

Hasłem nowej edycji festiwalu jest właśnie „Stabilność” i konsekwencje jej braku na świecie, szczególnie pod względem m.in. zmian klimatycznych. W tym roku Gdynia Design Days kładzie jeszcze większy nacisk na projektowanie zgodne z zasadami ekologii oraz zrównoważonego rozwoju, aby chronić środowisko, od którego wszyscy jesteśmy zależni. Tematyka nie będzie skupiona wyłącznie na tematach związanych z ekologią, ale także na stabilności w kontekście codziennego życia i zdrowia psychicznego. Głównym przekazem festiwalu jest to, że stabilność powinna być inkluzywna, dostępna dla wszystkich bez wyjątku.

W ramach wydarzenia obędą się wystawy, warsztaty, wykłady i dyskusje dotyczące różnorodnych tematów, takich jak technologia, wzornictwo, ekologia, moda, architektura, rozwój miast i rzemiosło. Festiwal nie jest skierowany wyłącznie do profesjonalistów, ale jest otwarty dla wszystkich osób zainteresowanych projektowaniem w dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości.

Wystawa

„Nowa generacja”

Na wystawie „Nowa generacja” będzie można zobaczyć najciekawsze projekty studenckie z siedmiu uczelni: Uniwersytetu SWPS w Warszawie (School of Form), Politechniki Koszalińskiej, Politechniki Bydgoskiej, Akademii Sztuki w Szczecinie, Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie oraz Sopockiej Akademii Nauk Stosowanych. Wystawa skupia się na głosie młodego pokolenia, ich wrażliwości i spojrzeniu na świat. Kuratorem wystawy jest wykładowczyni School of Form Agata Kiedrowicz. Na wystawie swoje projekty zaprezentuje pięcioro studentów i studentek School of Form.

Agata Kiedrowicz

Kuratorka wystawy

kuratorka, krytyczka designu, wykładowczyni. Pracuje interdyscyplinarnie, na styku humanistyki, sztuki i designu. Szczególnie interesuje ją projektowanie dla zmysłów. Sensoryczną wiedzę wykorzystuje we własnej praktyce. Wraz z Martą Szostek prowadzi studio projektowe SUPERGIRLS DO DESIGN, specjalizujące się w tworzeniu scenografii i doświadczeń kulinarnych. Stworzyła dwa autorskie zapachy w projekcie “Kuchenne sensorium”. Bada sensoryczne praktyki artystów i projektantów, publikując teksty i wywiady w branżowej prasie (m.in. Design Alive, KUKBUK, USTA, Newsweek Slow, FUTU, Monitor Magazine, TUU Magazyn, Notes Na 6 Tygodni/Bęc Zmiana) oraz w wydawnictwach naukowych. Wykłada w School of Form, Akademii Sztuki w Szczecinie oraz Collegium da Vinci, gdzie kieruje studiami podyplomowymi z obszaru mody i nowych mediów. Współpracuje z projektantami, artystami, instytucjami kultury i sztuki. Kuratorka wielu wystaw, m.in. „Polish Design Island”, „To czuć! Projektowanie dla zmysłów” pokazywanych m.in. na Arena Design 2017, w ramach konferencji TEDx “Senses”, podczas Vienna Design Week, Brussels Design September, Łódź Design Festival oraz w przy ambasadzie RP w Kopenhadze. Uważa, że dobry smak oznacza czułą i uważną postawę wobec ludzi i rzeczywistości.