Data publikacji: 17 kwietnia 2024

Nagroda specjalna STGU dla wykładowcy School of Form

Nagrody i wyróżnienia
Honza Zamojski

Z dumą informujemy, że Honza Zamojski, wykładowca School of Form Uniwersytetu SWPS, znalazł się wśród laureatów nagrody specjalnej Stowarzyszenia Twórców Grafiki Użytkowej, zajmującego się komunikacją wizualną i projektowaniem graficznym, za najlepszy projekt roku. Projektant z naszej uczelni otrzymał nagrodę w kategorii „Forma” za książkę „Rise and Fall of the Middleman” oraz nagrodę specjalną za całokształt twórczości.

Honza Zamojski siedzący w pracowni przy biurku

O nagrodzie

Projekt Roku to inicjatywa, która od samego początku wykracza poza standardową ocenę estetyczną. Powołany do życia w 2010 r., aż do dziś stawia sobie za cel nie tylko nagradzanie wyróżniających się projektów graficznych, ale także głębszą refleksję nad funkcjami designu oraz jego społeczną odpowiedzialnością. Konkurs promuje wartości bliskie Stowarzyszeniu Twórców Grafiki Użytkowej (STGU), które od lat angażuje się w obronę niezależności twórczej, promocję profesjonalizmu w dziedzinie projektowania i wspieranie wielu inicjatyw prospołecznych. Jury konkursu nie ogranicza się jedynie do wyłaniania najbardziej przełomowych realizacji, lecz stara się spojrzeć na nie w szerszym kontekście i rozpatrywać się na wielu płaszczyznach.

Dowiedz się więcej o konkursie

Middleman doceniony przez jury

Honza Zamojski otrzymał nagrodę w kategorii „Forma” za wyjątkowy projekt książki pt. „Rise and Fall of the Middleman”. Jest to jego 16. autorska publikacja, w której odpowiada zarówno za tekst, jak i za projekt graficzny, ilustracje oraz projekt fontu.

Kim jest tytułowy bohater książki? Middleman, czyli po polsku Pośrednik, to postać o wielu obliczach. Czasami pełni rolę obserwatora, badając związki między światem zamkniętym w ramach książki i architektoniczną przestrzenią wystawy. Innym razem staje się aktywnym twórcą, który poprzez swoją twórczość pośredniczy między światem idei a materialnym. Pod postacią uproszczonej marionetki Middleman jest narażony na działanie różnorodnych sił. Uważny czytelnik zauważy, że im dalej od środka (ang. middle) ekspozycji, tym jaśniej i bardziej szczegółowo przedstawione jest jego otoczenie. Narracja się rozkręca, a Middleman stara się ją scalać i trzymając pękający w szwach świat.

Okładka książki przedstawiająca tytułowego middlemana, w formie postaci złożonej z kilku prostyk linii, trzymającego włócznię