Data publikacji: 11 sierpnia 2023

Biżuteria dla domu

Autor(ka) artykułu: Rafał Sławski

Współpraca z otoczeniem
Biżuteria dla domu
Nasze projekty

Trzy wyjątkowe podejścia do projektowania. Jeden wspólny cel – pomost pomiędzy nowoczesnością i tradycją.

O projekcie

Studenci School of Form Uniwersytetu SWPS, projektantka biżuterii Anna Orska oraz mistrzowie szkła kryształowego z Huty Julia w Piechowicach połączyli siły, dzieląc się doświadczeniem, wiedzą i umiejętnościami w projekcie „Biżuteria dla domu”. W efekcie współpracy powstały przedmioty do wnętrz pokazujące nowe zastosowania szkła szlifowanego oraz możliwości połączenia technologii z rękodziełem.

Szkło kryształowe uwolnione z kredensowego zapomnienia

Szkło kryształowe postrzegane było jako relikt przeszłości. PRL-owskie kredensy w babcinych mieszkaniach, w których za witrynami piętrzą się kieliszki, wazy, półmiski. Nieużywane, zakurzone, zapomniane.

Huta Szkła Kryształowego Julia w Piechowicach nadaje szkłu szlifowanemu całkiem nową jakość. Korzystając z kilkusetletnich metod rzemieślniczych, mistrzowie z huty łączą tradycję z funkcjonalnością, zapraszając do celebracji kryształu na naszych stołach.

Odwiedź Hutę „Julia”
Proces polerowania i stapiania metalu
fot. Rafał Kłos

Nowoczesność powinna spotkać się z rzemiosłem, które nie jest skansenem, a źródłem inspiracji dla współczesnych projektantów. Projekt zrealizowany wraz z Anną Orską i studentami School of Form to krok w przyszłość, która korzysta z nowoczesnych technologii i nie zapomina o naszym dziedzictwie oraz rzemieślniczej tradycji. A wręcz przeciwnie – kultywuje ją i rozwija dla kolejnych pokoleń, tworząc nowe oblicze rzemiosła

Agnieszka Browarny
prezes Huty Szkła Kryształowego "Julia" w Piechowicach

Rzemiosło i rękodzieło – źródłem inspiracji do nowych zastosowań

Anna Orska, projektantka biżuterii artystycznej, od lat przemierza świat i Polskę, odkrywając miejsca słynące z unikalnych technik rękodzielniczych. W swoich podróżach dotarła właśnie do Piechowic, by poznać wyjątkowe historie oraz oraz warsztat hutników i zdobników ostatniej huty szkła kryształowego w Polsce. Do udziału w tej wyjątkowej przygodzie zaprosiła studentki i studentów School of Form Uniwersytetu SWPS.

Młodzi adepci wzornictwa otrzymali ciekawe zadanie: stworzenie biżuterii dla domu z wykorzystaniem elementów szkła kryształowego powstałych w hucie. Pod okiem Anny Orskiej, mistrzów z huty i swoich wykładowców studenci podjęli wyzwanie pracy z nowym materiałem i technikami. W efekcie powstały oryginalne obiekty pokazujące nowe zastosowania szkła kryształowego, ale także opowiadające unikalne historie o wartości przedmiotów, którymi się otaczamy.

Biżuteria artystyczna Anny Orskiej »
Anna Orska oglądająca wykonane projekty wraz ze studentami
fot. Rafał Kłos

Wierzę, że nowoczesna technologia może wspierać kilkusetletnie rzemiosło. Nie musi być zagrożeniem, może być szansą. Razem ze studentami School of Form chcieliśmy pokazać, że połączenie wieloletniego doświadczenia z nowymi możliwościami, niemal z innego świata, może otworzyć drzwi, o których nikt jeszcze nawet nie pomyślał

dr hab. Anna Orska, projektantka biżuterii artystycznej ORSKA

Technologia w służbie tradycji – biżuteria dla domu

Głównym bohaterem projektowanych przedmiotów było szkło kryształowe i wyeksponowanie jego wyjątkowych cech – faset, które odbijają światło. Studentki i studenci podczas wizyty w hucie zapoznali się z całym procesem produkcji szkła – od projektów szlifu, przez wytapianie, do ręcznej obróbki szlifów. Podczas pracy koncepcyjnej postawili przed sobą wyzwanie połączenia tradycyjnych metod rzemieślniczych z technologią.

Każdy zespół projektowy z wykorzystaniem gotowych form hutniczych zaprojektował własne szlify, na bazie których powstały komponenty, które następnie połączono z metalowymi oprawami. Do ich obróbki wykorzystany został robot KUKA– gwiazda pracowni robotycznej School of Form. Studenci pracowali nad połączeniem tych dwóch materii pod opieką wykładowczyni – Sary Boś.

Kolaż zdjęć. Po lewej widać studentkę pracującą nad swoim projektem na laptopie, po prawej Anna Orska i jej studentka oglądają jeden z projektów
fot. Rafał Kłos

Pracowaliśmy z technologiami, które mamy już opracowane. Największym wyzwaniem było spójne połączenie ze sobą tak wielu elementów: kryształu i metalowych komponentów wytwarzanych przez robota. Doświadczenie pracy z pełnymi pasji technologami z Huty Julia i Anną Orską było dla nas źródłem wielu inspiracji. Przede wszystkim była to lekcja nowoczesnego projektowania w poszanowaniu rękodzieła i tradycji.

Sara Boś

Sara Boś

Warsztat połączony z wiedzą o człowieku – sam przedmiot to nie wszystko

Program studiów w School of Form ukierunkowany jest na poszukiwanie nowych rozwiązań projektowych z myślą o człowieku, społeczeństwie i środowisku naturalnym. W trakcie zajęć studenci zdobywają nie tylko warsztat pracy z różnymi technikami i narzędziami, ale także wiedzę o kontekście humanistycznym lub społecznym podejmowanego zagadnienia. Tak było również w przypadku przedmiotu Projekt Biznes, zrealizowanego z Anną Orską i Hutą Julia.

– Zależało nam, by studenci podczas projektowania biżuterii dla domu, zagłębili się w kulturowy kontekst przedmiotów codziennego użytku, którym nadajemy szczególne, często „magiczne”, znaczenie. Bazowaliśmy także na badaniach socjologicznych, które pokazały, że ważny jest nie tylko sam przedmiot, ale i historia o nim. Odpowiednia narracja stanowi dopełnienie doświadczenia kupującego i wpływa na zwiększenie subiektywnej wartości obiektu – opowiada dr Joanna Jeśman, kulturoznawczyni, wykładowczyni School of Form.

W ten sposób powstały wyjątkowe historie do każdego projektu biżuterii dla domu. Nabywając produkt, możemy zapoznać się z opowieścią, która stoi za zaprojektowanym przedmiotem.

Jak współczesne wzornictwo może uchronić rękodzieło od zapomnienia?

Wspólny projekt edukacyjny School of Form, Anny Orskiej i Huty „Julia” to próba połączenia dwóch, pozornie odległych, od siebie światów. Nowoczesnego projektowania opartego na technologii i tradycyjnego rzemiosła, w którym człowiek stanowi niezastępowalny element procesu. To także chęć zainspirowania młodych projektantów, by w swoich twórczych poszukiwaniach, sięgali do doświadczenia i warsztatu mistrzów, którzy od wielu pokoleń tworzą niepowtarzalne, wyjątkowe przedmioty.

Istotnym celem projektu było podkreślenie, że naszym obowiązkiem i odpowiedzialnością jest zadbanie o to, by sztuka rękodzieła – szczególnie lokalnego, charakterystycznego dla naszego kraju – nie odeszła w zapomnienie.

Anna Orska trzymająca ozdobną podstawkę
fot. Rafał Kłos

„Rzemiosła świata według Orskiej – szkło kryształowe”

„Rzemiosła świata według Orskiej” to najnowszy cykl dokumentów podróżniczych, w których Anna Orska odwiedzi warsztaty rzemieślnicze z różnych, czasem bardzo odległych miejsc. Zajrzy do rodzinnych pracowni, w których rzadkie umiejętności przekazywane są z pokolenia na pokolenie i wysłucha inspirujących historii ludzi, których pasja i talent mogą prawdziwie zachwycić.

17 marca, o godz. 20.00, Zoom TV wyemituje pierwszy odcinek, w którym prowadząca zabierze widzów w podróż do Huty „Julia” w Piechowicach, ostatniej huty szkła kryształowego w Polsce i miejsca z blisko 200-letnią tradycją. Anna Orska przekona się, jak powstają te kruche przedmioty i pozna ludzi, bez których zakład nie mógłby istnieć. Magia tego miejsca będzie inspiracją do stworzenia nowej kolekcji biżuterii ORSKA. W materiale pojawią się także fragmenty zrealizowane w School of Form Uniwersytetu SWPS, pokazujące przebieg prac nad projektem edukacyjnym „Biżuteria dla domu”.

Zdjęcie Anny Orskiej z profilu, otoczonej rozmytymi, migoczącymi światełkami.